Bc. David Gorný

Zakladatel projektu

Kontakty:

gorny.david@email.cz

  • David Gorný

Ahoj, jsem absolvent Gymnázia Třinec, student Geografie na Masarykově univerzitě v Brně. Od roku 2017 aktivní člen Amatérské meteorologické společnosti a zakladatel projektu Meteo Beskydy.

K nápadu založit tento projekt jsem dospěl v létě 2018. 

Podnětů k založení projektu Meteo Beskydy bylo několik. Mezi nejdůležitější patří:

Chci, aby měli lidi v nebezpečných situacích správné informace. 

Chci vyvracet mýty a vzdělávat lidi v oblasti meteorologie. Vidím na svém příkladu, že jim to může usnadnit život. Rád bych vytvořil společnou místní meteokomunitu, která si bude část informací o počasí z místa bydliště předávat mezi sebou.

Proto jsem oslovil své kolegy Radka Šuberta, Martina Popka a Davida Tichopáda, jestli by do toho nešli se mnou. Byl jsem překvapen jejich rychlým rozhodnutím. Každý se v meteorologii zabýváme trochu jiným tématům. Někdo dělá předpovědi, druhý spíše vysvětluje teorii, někdo fotí a natáčí blesky, další se zajímá o všechno nebo se stará o web. Dohromady jsme ale tým. Za každého člena mohu položit ruku do ohně, že ví o čem píše a informace, které poskytuje, jsou kvalitní a podložené.

 

O důvodech k založení projektu podrobněji 

Mrzí mě negativní vnímání meteorologie ve společnosti. Tvrzení, že předpověď v dnešní době stále nevychází a meteorologa by mohl dělat každý, je nesmysl, protože lidé, kteří toto tvrdí, často nevychází z předpovědí počasí tvořených meteorologem, ale jen z dat, které vypočítají modely. Chci lidi směrovat k těm správným informacím, poskytovat rady a tipy ke konkrétním aplikacím a předávat užitečné informace o specifičnosti místního klimatu.

Dalším velmi významným impulsem k založení tohoto projektu je fakt, že jen na Třinecku došlo v posledních letech k několika zásahům lidí bleskem. V tomhle u nás výrazně chybí osvěta, proto chceme lidi všemi dostupnými formami vzdělávat. Existuje spousta témat, o kterých se dá psát. 

Posledním důvodem založení je kolega Martin Popek z Nýdku, taky člen Amatérské meteorologické společnosti, který je prvním člověkem v Česku, který začal cíleně pozorovat tzv. nadoblačné blesky. V Nýdku má již několik let svou vlastní observatoř, ze které od roku 2016 pozoruje tyto zvláštní druhy blesků pod Oddělením kosmické fyziky Ústavu fyziky atmosféry AV ČR. Myslím si, že si zaslouží mít speciální stránku na webu.

Jak jsem se dostal k meteorologii

 

Meteorologie je moje vášeň. Už od útlého dětství jsem rád pozoroval počasí z okna panelového domu v Třinci. Bavilo mě sledovat hlavně sněžení – to jsem dokázal strávit v okně i několik hodin. Zlomový moment nastal s příchodem počítačové techniky do mého života. Dostal jsem k radarovým a družicovým snímkům, postupně jsem si začal vyhledávat o počasí nové informace. Našel jsem si přátelé z různých koutů Česka, kteří mají stejný koníček, a začali jsme si vzájemně vyměňovat názory na budoucí průběh počasí. V mých počátcích zájmu o meteorologii sehrály klíčovou roli také skvělé televizní pořady Skoro jasno, Turbulence a posléze kolega z Horní Suché, který mi předal hodně cenných zkušeností o zdejší specifičnosti klimatu. 

 

Od meteorologie až k lovu bouřek

 

Velmi zvláštním vývojem jsem se pak dostal k focení bouřek. Jestliže mě někdy nemohli odtrhnout od okna při sledování sněhové vánice, bouřek jsem se vždycky strašně bál. Mám v paměti několik situací z dětství, kdy jsme byli s rodinou, zájezdem nebo se školou v přírodě a zastihla nás bouřka. Strašně jsem se tehdy bál, panikařil a křičel. Bál jsem se hlavně blesků. Možná onen strach z blesků byl jedním z důvodů, proč jsem se začal o bouřky zajímat více. Dnes už strach nemám, ale paradoxně čím více informací se o nich neustále dozvídám, tím větší mám k nim a celé přírodě respekt! Lov bouřek není hazard se životem, možná u některých lovců bouřek ano, ale u mě ne. Pořízení dobré fotky není pro mě primárním cílem. Samozřejmě u všeho existuje nějaké riziko a je důležité si ho uvědomovat, ale velmi často vidím, že někteří "obyčejní" lidé riskují více, než já, který tu bouřku fotím. Například už mám na SD kartě pěknou fotku bouřky, jsem už v relativně bezpečném úkrytu a zírám s otevřenými ústy na to, jak někteří jdou v naprosté pohodičce uprostřed bouřky po chodníku na otevřené ulici. První fotky jsem začal pořizovat v roce 2011. 

V budoucnu se ale, na rozdíl od jiných kolegů, plánuji věnovat jinému oboru. Meteorologie zůstane pouze koníček.

facebook_untitled.jpg

Radek Šubert

Designer projektu

Pocházím z malebného regionu v Podbeskydí. Jsem tvůrcem našich webových stránek. Počasí se věnuji od roku 2008.

51172462_282260875787435_884081626325817

Martin Popek

Vlastní observatoř

Bydlím na trojmezí Slezských Beskyd ve vesnici Nýdek. Fotografii se věnuji od roku 2003

11265460_1582087448746261_90920688191738

David Tichopád

Tvůrce článků

Ahoj, jmenuji se David Tichopád a jsem z Nového Jičína. 

Meteorologii se věnuji zhruba od 11 let.

IMG_20200123_162616.jpg

Bc. Matěj Grék

Letecký meteorolog ČHMÚ

Ahoj, Jmenuji se Matěj Grék, narodil jsem se roku 1994 v Ostravě. Od roku 2018 pracuji na pozici leteckého meteorologa