David Gorný

Třinec

Ahoj, jsem členem Amatérské meteorologické společnosti. Jsem absolventem Gymnázia Třinec a nyní studuji obor Humánní geografie na Masarykově univerzitě v Brně.

 

 

 

 

 

K nápadu založit tento projekt jsem dospěl loni v létě. Dlouhodobě nejsem spokojen s negativním vnímáním meteorologie ve společnosti. Jednak je to krásná, ale složitá věda a všichni, kteří vystudují meteorologii, si zaslouží respekt. Druhak tvrzení, že předpověď v dnešní době stále nevychází a meteorologa by mohl dělat každý, je nesmysl, protože většinou oni nespokojení lidé nevychází z předpovědi počasí tvořených meteorologem, ale jen z dat, které vypočítají modely. Ale nechci kritizovat, chci jen směrovat lidi k těm správným informacím či poskytovat rady a tipy ke konkrétním aplikacím a předávat užitečné informace o specifičnosti místního klimatu.

Dalším velmi významným impulsem k založení tohoto projektu je fakt, že jen na Třinecku došlo v posledních letech k několika zásahům lidí bleskem. Jednoznačně v tomhle chybí osvěta. ČHMÚ nemá na takové věci čas ani vůli, a tak je to, myslím, úloha "amatérských meteorologů".  Existuje spousta dalších témat, o kterých se dá psát. Jsem sice členem Amatérské meteorologické společnosti, ale tohle jsou věci, které se lépe aplikují na regionální úrovni.

Posledním důvodem založení je kolega Martin Popek z Nýdku, taky člen Amatérské meteorologické společnosti, který je prvním člověkem v Česku, který začal cíleně pozorovat

tzv. nadoblačné blesky. V Nýdku má již několik let svou vlastní observatoř, ze které od roku 2016 pozoruje tyto zvláštní druhy blesků pod Oddělením kosmické fyziky Ústavu fyziky atmosféry AV ČR. Myslím si, že si zaslouží mít speciální stránku na webu. 

Jak jsem se dostal k meteorologii...

 

Meteorologie je moje vášeň. Už od útlého dětství jsem rád pozoroval počasí z okna panelového domu v Třinci. Bavilo mě sledovat hlavně sněžení – to jsem dokázal strávit v okně i několik hodin. Zlomový moment nastal s příchodem počítačové techniky do mého života. Dostal jsem k radarovým a družicovým snímkům, postupně jsem si začal vyhledávat o počasí nové informace. Našel jsem si přátelé z různých koutů Česka, kteří mají stejný koníček, a začali jsme si vzájemně vyměňovat názory na budoucí průběh počasí. V mých počátcích zájmu o meteorologii sehrály klíčovou roli také skvělé televizní pořady Skoro jasno, Turbulence a posléze kolega Adam Gamrot z Horní Suché, který mi předal hodně cenných zkušeností o zdejší specifičnosti klimatu.

 

Od meteorologie až k lovu bouřek...

 

Velmi zvláštním vývojem jsem se pak dostal k focení bouřek. Jestliže mě někdy nemohli odtrhnout od okna při sledování sněhové vánice, bouřek jsem se vždycky strašně bál. Možná onen strach z blesků byl jedním z důvodů, proč jsem se začal o bouřky zajímat více.

Dnes už strach nemám, ale paradoxně čím více informací se o nich neustále dozvídám, tím větší mám k nim a celé přírodě respekt! Lov bouřek není hazard se životem, možná u některých stormchaserů ano, ale u mě ne. Pořízení dobré fotky není pro mě primárním cílem. 

Samozřejmě u všeho existuje nějaké riziko a je důležité si ho uvědomovat, ale velmi často vidím, že někteří "obyčejní" lidé riskují více, než já. Mám na kartě pěknou fotku bouřky, jsem už v relativně bezpečném úkrytu a zírám s otevřenými ústy na to, jak někteří jdou v naprosté pohodičce uprostřed bouřky po otevřené ulici.

První fotky jsem začal pořizovat v roce 2011. Většinu úlovků zatím tvoří fotky ze zdejší oblasti, ale už od letošní sezóny chceme za bouřkami více vyjíždět i do vzdálenějších oblastí.

V budoucnu bych se pak chtěl více než focení věnovat předpovědi bouřek. 

 

Závěrem...

Chtěl bych poděkovat všem za podporu. Jsme dobrý tým, každý z autorů Vám má co nabídnout. Nejsme hrdinové, nejsme všeznalci, ale chceme i Vás zapojit do naší činnosti. Chceme být otevření a doufáme, že se nám podaří rozjet zajímavé diskuze, které nás všechny obohatí o nové věci.

© 2019-2020 Meteo-Beskydy | Všechna práva vyhrazena | Design Šubert Radek

  • https://www.instagram.com/meteo_besk