Jsme skupina nadšenců do počasí. Naším hlavním cílem je popularizace meteorologie.  Budeme Vám přinášet své postřehy, aktuality a zajímavosti o počasí s využitím zkušeností s místním klimatem. Neuniknou Vám fotky, videa ani upozornění před nebezpečnými meteorologickými jevy. 

Chcete vědět, jaké počasí aktuálně panuje v našem regionu? Nemusíte pracně vyhledávat data. U nás najdete všechny potřebné informace přehledně na jednom místě. Z teplotní mapy se dozvíte aktuální teploty na meteorologických stanicích, nechybí ani informace o kvalitě ovzduší či stavy průtoků na nejvýznamnějších řekách. Komplexní pohled na situaci vám zajistí aktuální radarová a družicová data. K dispozici máme také pohled na oblohu z webkamer. Na našem facebooku se můžete těšit na zpracování vybraných meteorologických situací formou map a tabulek.

Seriózní předpovědi u nás vydává Český hydrometeorologický ústav. Často však vidíme, že jsou ve sdělovacích prostředcích nesprávně interpretovány. Např. z některých územně omezených výstrah pak zdánlivě vyznívá platnost pro celou republiku, i když to ve skutečnosti není pravda. Mnohdy správnou předpověď počasí redaktor překroutí nevědomky tak, že z ní vyplývá úplně něco jiného. Na naší stránce budeme upozorňovat na zkreslené výhledy počasí a dbát na to, aby se k Vám dostaly nezkreslené informace. Samostatnou kapitolou je problematika předpovědí počasí v mobilních aplikacích formou meteogramů, u kterých chceme na reálných příkladech ukazovat a upozorňovat na nepřesnosti, abyste nebyli zaskočeni budoucím počasím.

V rámci meteorologie se zaměřujeme na dokumentaci nebezpečných meteorologických jevů. Proto zde nebudou chybět fotky a videa z lovu bouřek, které se nám podaří zachytit. Z Nýdecké observatoře pozorujeme také nadoblačné blesky. Novinky z našich lovů můžete sledovat na sociálních sítích. 

Ze zkušenosti víme, že čím více toho člověk ví, tím lépe si dokáže v hlavě vytvořit vlastní obraz o průběhu počasí z libovolné mobilní aplikace či jiného zdroje, odkud čerpá informace o počasí. Nejedná se však pouze o předpověď počasí. V posledních letech došlo na Třinecku k několika případům zásahu člověka bleskem. Často vidíme, jak lidé nevědomky hazardují s vlastním životem v průběhu bouřky. Myslíme si, že je velmi důležité zvýšit informovanost např. o nebezpečnosti bouřek, chování při bouřce. V souvislosti s tím chystáme několik samostatných článků, ale doufáme, že se nám podaří zorganizovat také přednášky pro veřejnost a pro školy. Je to jedno z mnoha témat, kterého se dotkneme.

Primárním cílem naší činnosti není tvorba každodenních předpovědí. Doporučujeme všem sledovat regionální předpověď ČHMÚ pro Moravskoslezský kraj, která má velmi vysokou spolehlivost. Nepřijdete však o podrobný popis upozornění a výstrah, které vydá ČHMÚ. V případě, že se bude počasí výrazně odlišovat od jiných částí republiky nebo nějaká důležitá informace zapadne, vydáme vlastní předpověď. Čekat jí od nás můžete taky v době konání významných akcí jako je např. Hutnický den, Slezské dny, Slavnosti Belka, Gorolski Świeto, FM City Fest, Svátek tří bratří,  Havířovské slavnosti a další. V případě zájmu se nebojíme stát se oficiálními vydavateli předpovědi pro Váš festival tak, aby Vaše návštěvníky nic nezaskočilo.

© 2019-2020 Meteo-Beskydy | Všechna práva vyhrazena | Design Šubert Radek

  • https://www.instagram.com/meteo_besk