O nás

Jsme skupina nadšenců do počasí. Naším hlavním cílem je popularizace meteorologie. Přinášíme aktuality a zajímavosti o počasí z regionu, ke kterým přidáváme své postřehy, kde zúročujeme zkušenosti, které máme s místním klimatem. Fotíme a natáčíme bouřky. Děláme přednášky pro školy i veřejnost. Píšeme předpovědi počasí pro místní akce a festivaly.

DSC_0823.jpg

Bc. David Gorný

Zakladatel a manager projektu

Ahoj, jsem absolvent Gymnázia Třinec a student Geografie na Masarykově univerzitě v Brně. 

IMG_20200123_162616.jpg

Bc. Matěj Grék

Letecký meteorolog ČHMÚ, specialista na předpovědi bouřek

Ahoj, Jmenuji se Matěj Grék, narodil jsem se roku 1994 v Ostravě. Od roku 2018 pracuji na pozici leteckého meteorologa

51172462_282260875787435_884081626325817

Martin Popek

Vlastník observatoře, fotograf bouřek a blesků

Bydlím na trojmezí Slezských Beskyd ve vesnici Nýdek. Fotografii se věnuji od roku 2003

11265460_1582087448746261_90920688191738

David Tichopád

Hlavní tvůrce obsahu a odborných článků

Ahoj, jmenuji se David Tichopád a jsem z Nového Jičína. 

Meteorologii se věnuji zhruba od 11 let.

facebook_untitled.jpg

Radek Šubert

Designer projektu, autor video-reportáží

Pocházím z malebného regionu v Podbeskydí. Jsem tvůrcem našich webových stránek. Počasí se věnuji od roku 2008.

Aktuální počasí

z regionu

Chcete vědět, jaké počasí aktuálně panuje v našem regionu? Nemusíte pracně vyhledávat data.

U nás najdete všechny potřebné informace přehledně na jednom místě. Na webu máme teplotní mapy, informace ze stanic měřící kvalitu ovzduší a průtoky na řekách. Komplexní pohled na situaci Vám zajišťují aktuální radarová a družicová data. K dispozici máme také pohled na oblohu z webkamer.

Na facebooku poskytujeme v případě nebezpečných situací ONLINE SERVIS.

Zpracováváme vybrané meteorologické situace formou map a tabulek tak, aby vše každý bez většího přemýšlení pochopil.

Interpretace

předpovědi počasí

Seriózní předpovědi u nás vydává Český hydrometeorologický ústav. Často však vidíme, že jsou ve sdělovacích prostředcích nesprávně interpretovány. Např. z některých územně omezených výstrah pak zdánlivě vyznívá platnost pro celou republiku, i když to ve skutečnosti není pravda. Mnohdy správnou předpověď počasí redaktor překroutí nevědomky tak, že z ní vyplývá úplně něco jiného. Na naší stránce  upozorňujeme před zkreslenými výhledy počasí a klademe důraz na to, aby se k Vám dostaly nezkreslené informace. Samostatnou kapitolou je problematika předpovědí počasí v mobilních aplikacích formou meteogramů, u kterých na reálných příkladech ukazujeme a upozorňujeme na nepřesnosti tak, abyste nebyli zaskočeni budoucím počasím.

Dokumentujeme

zajímavé jevy

V rámci meteorologie se zaměřujeme na dokumentaci nebezpečných meteorologických jevů. Proto zde publikujeme fotky a videa z lovu bouřek, které se nám podaří zachytit.

 Z Nýdecké observatoře pozorujeme také nadoblačné blesky. Novinky z našich lovů můžete sledovat na sociálních sítích (Facebook, Instragram + Youtube).

Preference

vzdělávání

73229086_2601112716634434_52720010164332

Ze zkušenosti víme, že čím více toho člověk ví, tím lépe si dokáže v hlavě vytvořit vlastní obraz o průběhu počasí. Nejedná se však pouze o předpověď počasí. V posledních letech došlo na Třinecku k několika případům zásahu člověka bleskem. Často vidíme, jak lidé nevědomky hazardují s vlastním životem v průběhu bouřky. Myslíme si, že je velmi důležité zvýšit informovanost o nebezpečnosti bouřek, chování při bouřce, apod. Proto píšeme vzdělávací články a pořádáme přednášky pro školy a veřejnost. 

Pokud máte zájem o přednášku, pište na: meteobeskydy@seznam.cz

Charakter

předpovědi počasí

Primárním cílem naší činnosti není tvorba každodenních předpovědí počasí. Doporučujeme všem sledovat regionální předpověď ČHMÚ pro Moravskoslezský kraj, která má velmi vysokou spolehlivost.

Pokud však probíhá nějaká nebezpečná situace, přinášíme podrobný popis upozornění a výstrah, které vydá ČHMÚ. Výstrahy doplňujeme vlastním komentářem a na FB poskytujeme online informační servis.

 V případě, že se počasí výrazně odlišuje od počasí v jiných částech ČR nebo nějaká důležitá informace v médiích zapadla, vydáváme vlastní předpovědi. Předpověď píšeme také v době konání významných akcí.

V roce 2019 jsme psali oficiální předpověď pro pořadatele a návštěvníky akcí MajDay ve Vendryni,
Radegast den v Nošovicích a FreudFest v Příboře.