Čeká nás slunečný víkend

Aktualizováno: 11. 10. 2019

Zatím panuje venku ryze podzimní počasí. Dominantním tlakových útvarem nad Evropou je rozsáhlá oblast nízkého tlaku vzduchu nad severní Evropou, přičemž naše území zasahuje oblačnost a srážky z frontálních systémů souvisejících s touto tlakovou níži.


Ke konci týdne se však do jižní a jihovýchodní Evropy rozšíří z oblasti Azorských ostrovů tlaková výše, která vysune frontální zónu s oblačností a srážkami na sever. Zároveň se zde od jihozápadu začne nasouvat (na tuto roční dobu) velmi teplý vzduch původem ze severní Afriky (viz Obrázek 1)!


Čeká nás tak slunečný a teplý víkend + (minimálně) začátek příštího týdne.


Obr. 1: Teplota v 850 hPa (cca 1500 m n.m.) v sobotu odpoledne podle modelu GFS. Šipkami znázorněn příliv velmi teplého vzduchu od jihozápadu. (Zdroj: Wetterzentrale.de)

Obr. 2: Výpočty modelu GFS. Každá čára znamená nový přepočet moelu. Je zde vidět zmiňované výrazné oteplení, přičemž teplota platí opět pro 850 hPa (cca 1 500 m n. m.). Čáry jsou blízko sebe = existuje relativně velká jistota, že předpověď vyjde, protože model nepočítá s žádnými jinými scénáři. Zároveň se dole nevyskytují žádné "zuby", takže se nečekají žádné srážky.

 

PODROBNĚJŠÍ VÝHLED POČASÍ


SOBOTA:

Jasno až polojasno. Maximálně oblačnost vyšších pater. Foukat bude čerstvý jihozápadní vítr! Maximální teploty v regionu: 18/21 °C.

NEDĚLE: Jasno až polojasno. Maximálně oblačnost vyšších pater. Foukat bude mírný jižní až jihozápadní vítr. Maximální teploty v regionu: 19/22 °C.


Obdobný charakter počasí by měl vydržet ještě zkraje příštího týdne. Dále je vývoj z dnešního pohledu už poměrně nejistý.

 

32 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše