Čeká nás teplý víkend s teplotami okolo 10/12 °C

Aktualizováno: 4. 12. 2020

V úterý 1. prosince začala meteorologická zima. Její začátek letos navíc opravdu připomínal zimu. První polovina tohoto týdne byla totiž ve znamení podnulových teplot a krásného zimního počasí (především pak na horách). Středeční minimální teploty se v regionu místy dostaly téměř na -10°C. Na stanicích ČHMÚ Ropice a Lučina pak byl ve středu zaznamenán první ledový den letošní den, jelikož teplota se zde po celý den pohybovala pod bodem mrazu. Situace se však už nyní začne postupně měnit a konec tohoto týdne přinese nadprůměrně vysoké teploty. Proč? A kolik stupňů naměříme?


Nad Ruskem se rozkládá rozsáhlá tlaková výše s vysokým centrálním tlakem. Tlaková níže, která se v současné době nachází nad Norským mořem tak nebude mít prostor pro postup na východ, a proto se bude v příštích dnech přesouvat směrem na jih (k oblasti Britských ostrovů). Pro nás to znamená, že budeme mezi těmito tlakovými útvary v oblasti zesíleného jižního proudění. Tlaková níže po své přední straně nasaje teplý vzduch hluboko ze Středomoří a nasměruje ho k nám. Díky tomu, že bude proudění dostatečně silné, postupující vzduch od jihu překoná také horskou bariéru, kterou při cestě k nám musí překonat, a tím jsou Karpaty. A co víc, zmiňovaná horská překážka navíc způsobí, že se postupující vzduch ještě více oteplí a zamezí vzniku inverzní situace (situace, kdy se teplý vzduch nasouvá nad přízemní prochlazenou vrstvu).


PROČ NEBUDE INVERZE?


Vzduch, který postupuje přes hory, je na návětrné (přední) straně nucen stoupat, na závětrné straně hor naopak sestupuje k zemi. Tyto sestupné pohyby rozrušují inverzi a promíchávají vrstvu atmosféry.


PROČ SE VZDUCH JEŠTĚ OTEPLÍ?


Vzduch, který naráží na horskou překážku je nucen stoupat, díky nucenému vzestupu se ochlazuje a postupně se jeho teplota blíží teplotě rosného bodu, roste jeho vlhkost až v určité výšce dojde ke stavu nasycení a vzduch kondenzuje (z neviditelné vzduchové bubliny se najednou stane jakýsi kus mlhy). Ze vzniklého oblaku na návětrné straně hor může pršet. Díky srážkám, které spadnou z návětrného oblaku vzduch ztratí část vlhkosti.


Neviditelná vzduchová bublina (suchý vzduch) se při nuceném výstupu na návětrné straně ochlazuje konkrétně o cca 1°C na 100 metrů výšky. Po zkondenzování (vidíme oblak) se však již uvolňuje latentní teplo, a tak se vystupující vzduch ve formě mlhy už ochlazuje pouze o 0,6°C.


Jak už jsme řekli, na závětrné straně hor dochází vlivem orografie naopak k sestupným pohybům vzduchu, díky kterým se vzduch dále vysušuje. Takto suchý vzduch na závětrné straně se pak po celou dobu otepluje o 1°C na 100 metru výšky (není tam žádné oteplování jen o 0,6°C jak v části na návětrné straně). Díky tomu je v závětří hor tepleji. Tomuto jevu se podle učebnic říká fénový efekt. Intenzita fénového efektu se špatně předpovídá, záleží na výšce hor, na vlhkosti vzduchu, tlaku vzduchu apod. Vyšší teploty zde budou už jen z principu, že bude rozrušena teplotní inverze, lze však předpokládat, že tento efekt oteplování v závětří hor oteplení ještě o pár desetin až stupňů podpoří.


Obrázek: Poloha tlakových útvarů, která je příčinou toho, proč se k nám od jihu nasune teplý vzduch. Wetterzentrale.de


Víkendové maximální se tak dostanou nad 10 °C. V sobotu by se teploty u nás měly pohybovat v intervalu 10/12 °C, v neděli až 12/14 °C. Není vyloučeno, že na nějaké stanici dojde k tomu, že teplota vyskočí ještě o něco výše. Zároveň platí, že konkrétní hodnoty se můžou při následujících aktualizacích lehce upravovat, ale ze zkušeností, které máme, je tento interval velice pravděpodobný.


Teplo bude i na horách, jelikož ve vrstvě 850 hPa (cca 1 400 m n. m.) se bude teplota pohybovat kolem +5°C. Sníh tak bude tát nejen v podhůří Beskyd, ale také na horách.


Jak naznačují také husté izobary, bude taky poměrně foukat. Kombinace teplého počasí a silného větru ještě umocňuje rychlost procesu tání. Pokud tedy plánujete, že půjdete o víkendu na hory obdivovat krásy zimy, je možná na čase změnit plány, protože teploty budou připomínat spíše předjaří a sníh bude rychle mizet.


177 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše