Analýza intenzivní přeháňky na Třinecku

Oblast Českého Těšína, Třince a částečně také Jablunkovska zasáhla včera ve večerních hodinách intenzivní sněhová přeháňka. Během ní napadlo v Třinci a blízkém okolí až 16 cm sněhu za cca 2 hodiny. Mimořádně vysoké hodnoty nové sněhové pokrývky jsou dílem shody hned několika okolností.


1. PŘEHÁŇKA BYLA KONVEKTIVNÍHO CHARAKTERU

Ze synoptického hlediska včera do České republiky zasahoval výběžek vyššího tlaku vzduchu z mohutné tlakové výše nad Atlantikem. Ve výběžku zpravidla nejsou za standardních okolností nejvhodnější podmínky pro tvorbu přeháněk. Z Polska však na naše území zasahovala ve vyšších vrstvách troposféry nevýrazná brázda nižšího tlaku vzduchu. Zároveň se k nám dostal v pondělí za studenou frontou od severu studený a relativně vlhký vzduch.


Vzhledem k tomu, že březnové slunce už má sílu, vzduch se přes den od zemského povrchu poměrně dost prohříval. Maximální teploty se odpoledne ve 2 metrech nad zemí vyšplhaly až na +5°C. Přitom ve výšce 850 hPa (cca 1500 metrů) proudil od severu studený vzduch, teploty se zde pohybovaly kolem -8°C. Teplota s výškou tak poměrně rychle klesala. Existoval zde velký teplotní gradient s výškou. Takové prostředí se označuje jako labilní. V labilním prostředí dostává zahřátá bublina vzduchu energii k výstupnému pohybu (podrobněji rozebíráme v sekci bouřky).


Vše navíc podpořila již zmíněná výšková brázda nízkého tlaku vzduchu, která také přispěla k vznik vzestupných pohybů v atmosféře (v tlakové níži vzestupné pohyby = srážky, v tlakové výši sestupné pohyby = zpravidla pěkné počasí). A protože byl vzduch dostatečně vlhký, kondenzoval a tvořily se přeháňky.


Jedná se o stejný proces, jakým vznikají letní bouřky. Je to také důvod, proč byla přeháňka tak intenzivní! Vzestupný proud přeháňky byl včera dostatečně silný a samotný oblak přeháňky měl velkou vertikální mocnost, a proto se zde lidově řečeno "shromáždilo hodně srážek". Tak jako u letních bouřek. Čím mohutnější bouřkový oblak, tím vyšší potenciál pro silnější projevy.

Níže je přiložena fotka jedné z odpoledních přeháněk. Je na ní cumulonimbus, který vzniká právě těmito procesy. Foto pořídil kolega Matěj Grék z Ostravy. Potvrzuje tak proces vzniku, kterým vznikaly včerejší přeháňky. Na grafu jsou pak podmínky, které víme ze sondážního měření.


2. POMALÝ POSTUP


Jelikož jsme se nacházeli v oblasti, kde nebyl výrazný tlakový rozdíl mezi jednotlivými místy (např. Ostrava-Katowice). Na synoptických mapách se to pozná tak, že izobary nebyly zahuštěny blízko sebe. Proudění v atmosféře bylo velmi slabé a vzniklé přeháňky postupovaly velmi pomalu. V zimním období vznikají nejčastěji takové silné přeháňky za frontou (v čerstvém proudění, vlhkém prostředí), a přestože jsou intenzitou srovnatelné, prosviští oblastí během několika minut. Tato přeháňka byla mimořádná tím, že se držela nad Třincem cca 2 hodiny!


Ke všemu přispěla částečně také orografie v regionu. Neboť už tak pomalý postup přeháňky zbrzdily Moravskoslezské Beskydy. Za silnějšího proudění by měla přeháňka "větší sílu", aby hory přešla. Takhle neměla dostatečnou kinetickou energii.


3. EXTRÉMNÍ LOKÁLNÍ OMEZENOST


Stejně, jak tomu bývá u letních bouřek a jiných přeháněk, včerejší přeháňky byly po celý den extrémně lokální. Jednalo se o izolovaný "oblak", ze kterého hustě sněžilo na velmi omezeném území. Jednotlivý oblak se však dle radarových dat skládal z několika menších izolovaných vzestupných a sestupných proudů (menších jader), a proto se přeháňka od severu chvíli "obnovovala", a proto se během ní měnila i intenzita sněžení . A tak se stalo, že v Třinci napadlo 16 cm sněhu a třeba v nedalekém Havířově vůbec nic.


VÝŠKA SNĚHOVÉ POKRÝVKY V ÚTERÝ VEČER:

Třinec: 16 cm Vendryně-Zaolší: 16 cm Hrádek: 10 cm Český Těšín: 10 cm Oldřichovice: 8 cm Dolní Lomná: 7 cm Vělopolí: 0,5 cm


Za poskytnuté informace o výšce sněhové pokrývky z různých koutů našeho regionu děkujeme: Lence Babilonové, Radkovi Szkanderovi, Romanu Sikorovi, Dagmar Lipowské a Ivaně Krčkové.

 

RADAROVÝ POHLED NA PŘEHÁŇKU / ZDROJ: RADAR.BOURKY.CZ


Tady je vidět, že přeháňka měla v 19:10 jedno jádro nad Třincem a druhé v Polsku. Ve 20:40 je vidět, že první jádro se rozdrtilo o Beskydy a to druhé se z Polska nasunulo znovu nad Třinec.

 

FOTKY

Fotky z Třinecka 31. března večer a 1. dubna ráno. Autor: David Gorný

 

TŘINECKO - 1. DUBNA 2020

 

FOTKY OD FANOUŠKŮ ZASLANÉ PŘES FACEBOOK:


Obrázek 1 (vlevo): Zasněžený Třinec. Autor: Tom Berešik Obrázek 2: Sněhulák v Českém Těšíně. Autorka: Adéla Pietroszová Obrázek 3 (vpravo): Hustě sněžení v Třinci. Autor: Filip Košut

 

ZÁZNAM LIVE VYSÍLÁNÍ Z FACEBOOKOVÉ STRÁNKY


Přestože jsme se probudili do zasněženého rána, které připomínalo LADOVSKOU ZIMU, sníh během dne prakticky celý roztál.


Děkujeme všem, kteří jste nám posílali informace, fotky a videa. Na facebooku jsme zaznamenali velkou odezvu a velmi si toho vážíme. Vždy, když v našem regionu nastane zajímavá nebo nebezpečná situace, budeme přinášet podobné informace, jak tomu bylo včera.


A respekt těm, kdo tento článek dočetli až sem.

669 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše