Další vpád arktického vzduchu, do hor se vrátí sněžení

Po východní straně tlakové výše se středem západně od Britských ostrovů k nám po přechodu studené fronty začne proudit studený vzduchu od severu. Musíme tak počítat s citelným ochlazením, a také sněžením.

Obr. 1: Teplotní anomálie ve výšce 850 hPa. Písmeno V značí polohu tlakové výše.


Během dnešního večera naše území od severu ovlivní studená fronta. Srážky na frontě však nebudou nikterak významné. Dnes večer se bude jednat o déšť, který bude nad 800 m n. m. přecházet ve sněžení. V noci na pondělí již musíme počítat se sněžením ve všech polohách. V Beskydech tak může připadnout i 10 cm nové sněhové pokrývky. Teploty se budou dnes večer pohybovat v rozmezí od 3 °C do 6 °C v noci na pondělí po přechodu fronty se ochladí na -3 °C až 1 °C. V 1000 m na horách teploty spadnou až k -6 °C. Vítr bude mírný okolo 5 m/s, na frontě i čerstvý 8 - 10 m/s na hřebenech hors s nárazy 16 m/s.


Obr. 2: Suma srážek do zítřejších 8.00 SELČ. Zdroj: portal.chmi.cz


Obr. 3: Teploty v pondělí 8.00 SELČ. Zdroj: portal.chmi.cz


A jak bude v dalších dnech?


Pondělí: Většinou oblačno, během dne se ojediněle, na horách místy, vyskytnou sněhové přeháňky. K večeru ubývání srážek. Teploty se budou pohybovat v rozmezí 1 - 4 °C, na horách okolo -3 °C. Vítr mírný severní okolo 5 m/s.


Úterý: Zpočátku polojasno během dne až oblačno a místy sněhové přeháňky, večer opět ubývání srážek i oblačnosti. Teploty budou v intervalu 3 - 7 °C, na horách pak okolo -1 °C. Vítr slabý proměnlivý, během dne až mírný severovýchodní okolo 5 m/s.


Středa: Jasno až polojasno. Denní teploty budou šplhat ke 4 - 8 °C. Vítr slabý proměnlivý, postupně mírný jihozápadní okolo 5 m/s.


UPOZORNĚNÍ: Mráz ve vegetačním období. Od pondělí 30. 3. 2020 mohou noční teploty při vyjasnění spadnout až k - 9 °C. Může tak dojít k poškození již kvetoucí vegetace.


100 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše