Do konce týdne pochmurné počasí a chladno

Aktualizováno: 11. 4. 2019


Na konci minulého týdne se do oblasti Skandinávie nasunula studená vzduchová hmota. V důsledku toho, že se následně nad severní Evropou usadila tlaková výše a existuje zde tlakový gradient mezi severem Evropy a jihem Evropy, kde se nachází naopak oblast nižšího tlaku vzduchu, zesiluje v Evropě severovýchodní proudění. To zanese studený vzduch až k nám.


Obr. 1: Pohled na tlakové pole nad Evropou (synoptická mapa - předpověď) Na přiloženém obrázku lze vidět tlakovou výši nad Skandinávií a oblast nižšího tlaku vzduchu nad Jadranem/JV Evropou. Šipkou je znázorněn postup studeného vzduchu. Na synoptické mapě lze vidět také polohu frontálního rozhraní (modro-červeně). To se bude ve čtvrtek nacházet v těsné blízkosti naší jihovýchodní hranice a je důvodem, proč bude hodně oblačnosti a přijdou nějaké srážky.


Obr. 2: Teplotní mapa Evropy http://www.meteociel.fr/cartes_obs/temp_eur2.png

Téměř aktuální pohled na rozložení teplot v Evropě (z 10. 4. 2019 14:10 SELČ - středoevropský letní čas). Je zde vidět ochlazování od severovýchodu.


Obr. 3: Pohled na snímek z družice MSG (produkt Airmass) http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/sat/data_jsmsgview.html Nad severní části Polska je vidět červená oblast, která odpovídá poloze studeného vzduchu. Barva je ovlivněna vlastnostmi dané vzduchové hmoty, a to tak, že čím je barva červenější, tím sušší je vzduch ve vrchní troposféře.


 

VÝHLED POČASÍ OD ČTVRTKA DO NEDĚLE


Bude většinou zataženo, jen přechodně se může oblačnost protrhat, místy se slabým deštěm nebo mrholením. Pokud se vyskytne, tak od čtvrtka postupně v polohách nad 600 metrů srážky sněhové. Přechodně nelze vyloučit sněhové vločky i v polohách kolem 400 metrů. V neděli se hranice zvýší nad 1 000 metrů. Intenzita srážek bude velmi nízká, nečekáme žádné vysoké úhrny srážek.


Teploty se budou pohybovat v intervalu mezi 3 až 7 °C. V neděli 7 až 10 °C. Nejnižší noční teploty se budou pohybovat těsně nad nulou. V případě zmenšené oblačnosti hrozí mráz. Foukat bude čerstvý severovýchodní vítr, zejména ve čtvrtek a v sobotu s nárazy přechodně až 10-15 m/s.

79 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše