Dorazí ochlazení, na hory přinese nadílku čerstvého sněhu

Zítra do našeho regionu dorazí po sérií nadprůměrných dní, kdy byly překračovány teplotní rekordy, ochlazení a srážky. Z pohledu vášnivého meteorologa bude zítřejší situace velmi zajímavá. Během postupu frontálního systému přes Českou republiku bude nad střední Evropou probíhat cyklogeneze. O co jde?


1. část článku - CYKLOGENEZE 2. část článku - POČASÍ V ÚTERÝ a dalších dnech

 

Cyklogeneze je pojem označující proces vzniku a vývoje tlakové níže.


Na počátku cyklogeneze je existující frontální rozhraní, podél kterého proudí vedle sebe na jedné straně teplý vzduch a na druhé straně studený vzduch (viz obrázek 1) PONDĚLÍ 13:00


V další fázi vývoje dojde vlivem střihu větru nebo terénní překážky k zvlnění a vzniká vlna, kdy se studený vzduch začíná podsouvat pod teplý vzduch a naopak teplý vzduch začíná natékat nad studený vzduch (viz obrázek 2).

PONDĚLÍ 22:00


V místě, kde teplý vzduch vystupuje nahoru dochází k poklesu tlaku vzduchu a začíná se zde vytvářet vírová cirkulace. Ve středu vírové cirkulace dochází ke sbíhání proudění ze všech stran, vzduch se zde nemůže shromažďovat, a proto je zde od povrchu odsáván do výšky, čímž v tomto místě dochází k dalšímu poklesu tlaku vzduchu (viz obrázek 3).

ÚTERÝ 4:00


Takto již vytvořená tlaková níže "obsahuje" ve svém prvotním stádiu (stadium mladé cyklóny) na přední straně pěkně vytvořený teplý sektor s teplým vzduchem a na zadní straně studený sektor s chladným vzduchem.


Studená fronta postupuje rychleji než teplá, teplý vzduch je vytlačován nahoru, a proto se postupně teplý sektor směrem od středu tlakové níže zužuje a vytváří se okluzní fronta - stadium okludování.


ÚTERÝ 10:00


V posledním stádiu je teplý vzduch zcela vytlačen od povrchu nahoru a existuje pouze okluzní fronta, která se postupně taky rozpadává.

 

Postup tlakové níže je pěkně vidět i na modelu Aladin. Je vidět, že zpočátku bude převažovat slabé jižní proudění. Jak se bude přibližovat střed tlakové níže, bude vítr zesilovat a stáčet se na východní až severovýchodní směry. Po přechodu středu začne foukat čerstvý severozápadní vítr s nárazy mezi 15-20 m/s.

ALADIN 7:00

ALADIN 10:00

ALADIN 13:00

 

V souvislosti s přechodem tlakové níže bude od rána zataženo, postupně se přidá déšť, zpočátku budou srážky sněhové jen v nejvyšších polohách, ale hranice sněžení bude rychle klesat až do středních poloh. Místy budou srážky i vydatnější. Během dne přechod od trvalejšího deště k přeháňkám nebo dešti občasného charakteru. K večeru srážky sněhové pravděpodobně i v nižších polohách.


Teplota se však i po ochlazení bude večer držet v nížinách okolo +2/+3 °C, takže se sníh držet nebude. Nadnulové hodnoty budou i během noci na středu, avšak postupně bude spíš kolem +1/2 °C. Ve středu ráno se budou sněhové přeháňky nebo občasné sněžení vyskytovat ve všech polohách. Teplota ve středu přes den se bude pohybovat kolem 0/+1 °C. V noci na čtvrtek bude mrznout, ale srážky už téměř žádné nebudou (max. velmi slabé sněhové přeháňky).


Na horách se dá očekávat nadílka čerstvého sněhu, i v řádech desítek cm. V nižších polohách budeme spíše rádi opět za poprašek, i když bude od čtvrtka v noci vždy mrznout ve všech polohách.

101 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše