Jaké počasí přinese víkend?

Za okny panuje pravé podzimní počasí. Zežloutlé listí pomalu opadává a příroda se pozvolna chystá na první sníh. Ten ale zatím v dohlednu není. O víkendu nás bude ovlivňovat tlaková výše, která má dnes svůj střed nad střední Evropou. O víkendu se ale bude přesouvat směrem na východ, tak po její zadní straně k nám bude proudit teplý vzduch od jihu především ve vyšších vrstvách atmosféry. Deště se tedy o víkendu nedočkáme. Jediné srážky mohou být v podobě mrholení z ranních mlh.

Obr. 1: Synoptická situace nad Evropou pro sobotu 7. 11. 2020 v 21 UTC (22 SEČ). Na obrázku je patrná oblast vysokého tlaku vzduchu se středem nad Rumunskem. Po zadní straně této tlakové výše se k nám dostává teplý vzduch od jihu především ve vyšších vrstvách atmosféry. Zdroj: Wetterzentrale.de


SOBOTA: Jasno nebo skoro jasno, ráno se budou místy vyskytovat mlhy nebo nízká oblačnost. Nejnižší noční teploty budou v intervalu 3 - 0 °C, nejvyšší denní teploty se budou pohybovat v rozmezí 10 - 13 °C, na horách 7 - 10 °C. Vítr povane slabý proměnlivý do 4 m/s, během dne přechodně mírný jižní až jihozápadní okolo 5 m/s.


NEDĚLE: Převážně jasno, ráno ojediněle možnost mlh nebo nízké oblačnosti, mlhy mohou být i mrznoucí. Nejnižší noční teploty budou v intervalu +2 - -1 °C, nejvyšší denní teploty se budou pohybovat v rozmezí 8 - 12 °C, na horách 8 - 10 °C. Vítr povane mírný západní až jihozápadní 3 - 6 m/s.


Co je to mrznoucí mlha?

Jedná se o mlhu tvořenou přechlazenými vodními kapičkami. To jsou kapičky, které jsou v tekutém stavu i při teplotách pod nulou. jakmile se kapičky setkají s nějakým povrchem, dojde k jejich krystalizaci a ztuhnou. Tím pádem dochází k tvorbě námrazových jevů (námraze). Námraza vzniká, když se přechlazená voda setká s povrchem, kde pak okamžitě ztuhne. Při teplotách většinou nižších než -8 °C vzniká také krystalická námraza (jinovatka). Ta se tvoří desublimací vzdušné vlhkosti na předmětech.


Obr. 2: Mrznoucí mlha. Foto: Thinkstock

59 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše