Jak redaktor jednou větou změnil význam výhledu počasí

V médiích se dnes odpoledne začaly objevovat informace o tom, že "babí léto" bude v Česku pokračovat až do konce září. V článcích se přitom odkazují na měsíční výhled ČHMÚ, resp. přímo uvádí, že TOTO SLIBUJÍ METEOROLOGOVÉ. V následujícím článku se Vám pokusím vysvětlit, proč je to nesmysl a co skutečně ukazuje měsíční výhled počasí.

Obrázek: Ukázky z článků... S pojmy se poslední dobou v mediálním prostoru poměrně často dost šermuje. Na začátek si proto stručně upřesněme, co je to "Babí léto". Babí léto je charakteristické déletrvajícím slunečným a suchým charakterem počasí, který je důsledkem přítomnosti tlakové výše nad Evropou.

 

CO SE PÍŠE V MĚSÍČNÍM VÝHLEDU

Měsíční výhled je statistický výstup. Sloupcové grafy (první dva obrázky zprava) znázorňují pravděpodobnost, s jakou je možné očekávat teplotu a množství srážek v následujícím týdnu. Z prostředního grafu můžeme soudit, že bude příští týden nadprůměrně teplý, protože s pravděpodobností 100 % nás čeká nadprůměrně teplý týden. V grafu úplně vpravo jsou znázorněny srážkové charakteristiky příštího týdne. Je vidět, že s pravděpodobností 60 % bude následující týden srážkově průměrný, s pravděpodobností 30 % bude týden srážkově nadprůměrný a s 10% pravděpodobností lze očekávat srážkově podprůměrný týden. Úplně vlevo je pak předpověď rozpětí týdenních minimálních a maximálních teplot. Obdélníčky šedé barvy s modrým pruhem zobrazují nejpravděpodobnější hodnotu průměrné minimální (noční) teploty vzduchu v daném týdnu. Obdélníčky šedé barvy s červeným pruhem zobrazují nejpravděpodobnější hodnotu průměrné maximální (denní) teploty vzduchu v daném týdnu.


 

CO SE PÍŠE V MÉDIÍCH, KTERÉ ČERPAJÍ Z MĚSÍČNÍHO VÝHLEDU

NOVINKY.CZ:

"Příjemné babí léto vydrží do konce září. V posledních zářijových dnech by se měly teploty dokonce vyšplhat až na 24 stupňů, slibují meteorologové v měsíčním výhledu počasí. Týden od 23. do 29. září bude podle výhledu teplotně nadprůměrný. Minimální noční teploty se budou pohybovat většinou od 12 do 7 °C, na severovýchodě budou zpočátku jen 4 °C. Maximální denní teploty budou dosahovat 16 až 20 °C, ve druhé polovině týdne místy až 24 °C. " Většina textu je zkopírována z textu měsíčního výhledu ČHMÚ a odpovídá výsledkům z grafů. PRVNÍ VĚTU SI VŠAK AUTOR I S NADPISEM ČLÁNKU ÚPLNĚ VYMYSLEL. Úmyslně, aby zvýšil čtenost článku? Neúmyslně? Jenom nerozumí pojmu "Babí léto"? Nebo neumí interpretovat měsíční výhled? JAK PROBOHA Z TÉTO SMĚSKY STATISTIKY PŘIŠEL NA TO, ŽE BUDE BABÍ LÉTO?

 

Kromě měsíčních předpovědí vydává ČHMÚ i TÝDENNÍ PŘEDPOVĚDI, které nejsou směskou statistiky, ale jedná se o klasickou předpověď z numerických modelů. A podívejme se, co se v ní píše na příští týden. Zpočátku jasno/polojasno, ale postupně už poměrně hodně oblačnosti a i nějaké srážky. Více informací v obrázku níže. Rozporuje si týdenní předpověď s měsíčním výhledem? NE. Teploty budou opravdu nadprůměrné k této roční době. V měsíčním výhledu se očekávají srážky okolo průměru. A nějaké srážky opravdu přijdou.

Nad střední Evropou se totiž nebude po většinu týdne rozkládat tlaková výše, naopak nás začne ovlivňovat od západu tlaková níže, která přinese i srážky.


Obrázek: Nad Velkou Británie se bude v druhé polovině týdne rozkládat střed tlakové níže.

Nechápu, proč redaktor raději nenapíše článek z týdenní předpovědi, ale píše předpověď z měsíčního statistického odhadu, kterému jednou větou, jedním nadpisem změní význam. A tak mraky lidí budou zase mít další důvod plivat na meteorologii, když to nevyjde.

 

Je pravda, že osobně moc nerozumím tomu, proč jsou měsíční předpovědi od ČHMÚ veřejné. Novináři tomu nerozumí, lidi taky nemají znalost statistiky. Pak dochází k takovým nesmyslným překrouceným předpovědím, které mají dalekosáhlý dopad.


Potom lidé nevěří předpovědím počasí, nevěří meteorologům. Používají raději aplikace, než aby koukli na skutečnou předpověď počasí. A v extrémním případě to vede i k ztrátám na lidských životech, jak ukázala poslední situace v Tatrách, kdy se turisté koukli na aplikace v mobilu, která jim ukázala, že bude slunečno, a ono ejhle přišla bouřka... Jedním z cílů projektu Meteo Beskydy je uvádět tyto informace na pravou míru.

232 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše