K suchu se přidá písek ze Sahary

V příštích několika dnech počínaje úterkem se bude do oblasti jižní, západní a střední Evropy dostávat písek ze saharské pouště. Při případných srážkách můžeme pozorovat nanesenou vrstvičku písku například na autech nebo střešních oknech. Situace přetrvá pravděpodobně do pátku. Při těchto situacích jsou často k vidění prachové koróny kolem Slunce (Obr. 4) nebo západy slunce zbarvené do oranžova (Obr. 5).Obr. 1: Synoptická situace nad Evropou v pondělí 22. 4. 2019 ve 12.00 UTC. Zdroj: (wetter3.de, 2019)

Dnešní synoptická situace (Obr. 1) ukazuje jednak tlakovou níži, která je situována v oblasti západního Středomoří, a dále tlakovou výši nad východní Evropou. Mezi těmito tlakovými útvary zesiluje jižní proudění, které probíhá z oblasti Alžírska a Libye přes Apeninský poloostrov dále do střední Evropy, a tedy zasáhne i Českou republiku.


V průběhu dnešního dne se bude silná vlna prachu a písku pohybovat přes západní a střední partie Středozemního moře. Prach zakrývající oblohu budou registrovat především Baleárské ostrovy, Korsika a Sardinie. Postupně se písek dostane do západní Evropy. Dokonce i v Irsku mohou tento písek detekovat (Obr. 2). Situace setrvá pravděpodobně následující 2 – 3 dny.


Obr. 2: Předpověď celkového zatížení prachem na úterý 23. 4. 2019 v 00 UTC. Zdroj: (forecast.uoa.gr, 2019)

Skupina větrů vanoucích ze Sahary, které do Evropy deportují písek, se nazývá scirocco [širóko]. Název pochází z italštiny a znamená horký africký vítr. Vítr vzniká při pohybu tlakové níže přes Středomoří směrem na východ. V Africe tento vítr pociťují jako teplý a suchý. V jižní Evropě je již pociťován jako teplý a vlhký, neboť nabere vlhkost nad Středozemním mořem. Vítr se může objevit během celého roku, ale nejsilněji se projevuje na jaře.


Obr. 3: Prachový oblak nad Středomořím (ilustrační foto). Zdroj: (writingwithaesop.blogspot.com, 2019)


Obr. 4: Prachová koróna. Autor: Martin Popek


Obr. 5: Západ slunce při výskytu saharského písku. Autor: Martin Popek 

Zdroje:

http://www1.wetter3.de/animation_dt.html

http://writingwithaesop.blogspot.com/2013/02/arabic-word-in-english-sirocco.html

http://forecast.uoa.gr/forecastnew.php

http://www.severe-weather.eu/mcd/update-on-the-massive-saharan-dust-event-for-western-central-and-southern-europe-from-uk-and-france-to-poland-and-greece/fbclid=IwAR302PRIzwwgigKPm9kWrFxoTzSxvuVh3sz1CVOOoh25L6cL6upSXRvv5eg


76 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše