LEDOVKA! Proč na studené frontě, za kterou se oteplilo, nesněžilo, ale pršelo?

Přes náš region v ranních hodinách přešla studená fronta, za kterou se výrazně oteplilo. Teploty se navíc ráno pohybovaly ve 2 metrech pod bodem mrazu a přesto pršelo. Příroda se zbláznila a přestaly platit fyzikální zákony? A neumí meteorologové rozeznat teplou frontu od studené? Následující článek Vám přinese odpovědi na tyto dva dnešní paradoxy.


V minulých dnech u nás převládal inverzní charakter počasí. To znamená, že se v přízemní vrstvě troposféry udržoval chladnější vzduch, který se sem nasunul na začátku měsíce. Ve vyšších vrstvách troposféry (už od cca 1 km na zemí) začal od středy proudit od Z/JZ teplý vzduch, který se nad ten studený nasouval díky jeho nižší hustotě. Oteplení jsme však pocitově nezaznamenali. Paradoxně byly teploty spíš nižší než v 1. polovině týdne. V pátek vystoupila na stanici v Ropici (cca 300 metrů na mořem) maximální teplota jen cca na 1 °C, zatímco na Javorovém vrchu (stanice v 930 metrech nad mořem) byly naměřeny až 3 °C.


V noci na sobotu pak klesla teplota ve 2 metrech opět pod bod mrazu. Ještě ráno se na některých místech pohybovala kolem -1 °C. Do toho sem vpálila studená fronta. Zní logicky, že když mrzne, začne sněžit. Jenže ono začalo pršet.


Na přiloženém obrázku je vidět vývoj teploty vzduchu (červená čára) s rostoucí nadmořskou výškou. Jedná se o aerologický výstup z Prostějova, proto se mohou podmínky u nás trochu lišit, a navíc se jedná o situaci v noci. Je ale jasně vidět, že zpočátku teplota s rostoucí výškou klesá (čára jde doleva), avšak zhruba v nadmořské výšce 900 metrů nastává změna a teplota začíná prudce růst (čára jde doprava). V nadmořských výškách 1 000 metrů až 2 300 metrů se teplota ráno pohybovala v nad-nulových hodnotách. Vypadávající srážky z oblaku proto při průchodu touto vrstvou změnily své skupenství z pevného na kapalné (déšť).


Na některých místech již déšť nestačil při následném průchodu přes chladnější spodní vrstvu zmrznout, a proto padal mrznoucí déšť. Někde však ještě kapky deště zmrznout stihly (vliv dalších lokálních podmínek), a proto se objevil i tzv. zmrzlý déšť. Na podchlazených komunikacích a veškerých předmětech se začala tvořit ledovka! Nejednalo se o náledí, to vzniká jiným způsobem.


Obr. 1: Aerologický diagram z vypuštěného balónu v Prostějově (ČHMÚ)


Během dopoledne se za studenou frontou začalo oteplovat. To je důsledek toho, že studená fronta rozrušila inverzi. Kdyby nebyla v předchozích dnech žádná inverze, měly by teploty ve 2 metrech potenciál se pohybovat v rozmezí kolem 10-13 °C. V zimě se však často tvoří inverze, a proto jsou teploty ve 2 metrech nižší. Za studenou frontou by se tedy normálně ochladilo, a to z cca 10-13 °C na 4-8 °C. Avšak díky inverzi jdou teploty z -1/+1°C na 4-8 °C.


Oteplení za studenou frontou je charakteristické jen pro přízemní vrstvy troposféry zasažené inverzí. Na horách se za studenou frontou klasicky ochlazuje, a v přeháňkách za studenou frontou se tam dají očekávat sněhové srážky (než přijde další oteplení).


Na následujících dvou snímcích z modelu GFS je pak jasně patrné ochlazení v hladině 850 hPa (cca 1 500 metrů nad mořem). První snímek ukazuje přibližnou teplotu včera ve 13:00, druhý snímek předpokládanou teplotu dnes v 16:00.

Jednalo se tedy opravdu o studenou frontu.

Obr. 2: Teplota v cca 1500 metrech na mořem včera odpoledne podle předpovědi GFS.

Obr 3: Předpokládaná teplota v cca 1 500 metrech nad mořem dnes odpoledne.

226 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše