Nadprůměrně teplé počasí bude pokračovat

Meteorologická zima se pomalu blíží do své poloviny, přesto je na území České republiky stále spousta míst, na kterých ještě neležela souvislá sněhová pokrývka. Začátek tohoto týdne byl pocitově spíše chladnější, ale opět zejména díky teplotní inverzi, jež držela teplotu ve 2 metrech dlouho jen v intervalu 0-3 °C. Na horách bylo už od středy velmi teplo, v nadmořských výškách okolo 1 000 metrů se teplota pohybovala až kolem +5 °C. Proto tam dříve napadaný sníh poměrně výrazně slehnul a odtál.


Sněhová pokrývka k 11. lednu 2020 (data z ČHMÚ a Horské služby)

Lysá hora: 58 cm

Pustevny: 20 cm

Soláň: 15 cm

Javorový vrch: 10 cm


Včera nás přešla studená fronta, kterou jsme v nižších polohách prakticky nepocítili, ale na horách (od 800 metrů nad mořem) se teplota dostala na pár hodin pod bod mrazu a vyskytuje se zde nyní nebezpečná zledovatělá vrstva sněhu.


Jak ale znázorňuje spodní obrázek, následující týden bude opět nadprůměrně teplý. Teplý vzduch se znovu vrátí i na hory, a proto se dá očekávat, že tam sníh během týdne do nadmořských výšek 900/1000 metrů z velké části úplně roztaje.


Obrázek 1: Odchylka od průměru v období od soboty 11. ledna do neděle 19. ledna. Stojí za zmínku, že v oblasti Skandinávie bude očekávána odchylka teplot od normálu až +10 °C. (Zdroj: http://wxmaps.org/outlooks.php)


1) JAKÉ JSOU DŮVODY SOUČASNÉHO STAVU POČASÍ?


Nad severním Atlantikem a Evropou stále převládá obdobná atmosférická cirkulace, která je charakteristická výskytem nízkého tlaku vzduchu v okolí Islandu. V tomto prostoru se neustále obnovují tlakové níže, které dále postupují do Skandinávie. V Evropě za takové cirkulace převažuje nejčastěji jižní, jihozápadní, někdy až západní proudění, které nepřináší zimu. Tak tomu bude i v příštím týdnu. Na obrázku 2 je znázorněno rozložení tlakových útvarů v polovině týdne podle modelu GFS a ECMWF.

Obrázek 2: Synoptická situace nad Evropou v polovině týdne pohledem modelu GFS (horní snímek) a ECMWF (dolní snímek). Oba modely dávají přibližně stejnou polohu tlakových útvarů, proto je pravděpodobnost, že to vyjde, velmi vysoká. (Zdroj: WETTERZENTRALE.DE)


Na následujícím snímku je pak znázorněno tryskového proudění. V atmosféře do sebe vše zapadá jako skládačka. Právě poloha tryskového proudění podmiňuje polohu tlakových útvarů, která je zobrazena na obrázcích výše.


Je patrné, jak je toto proudění nad Evropou vysunuto až do jižní Skandinávie, a proto se budeme nacházet v teplé oblasti, ve které se teplý vzduch bude vysouvat daleko na sever, zatímco v oblasti Atlantiku se dostane více k jihu. Tím, že se nad Atlantikem dostane více na jih, zesílí zde teplotní gradient, což může podpořit obnovu nebo vznik nových cyklon. A dokud se budou v tomto prostoru cyklicky obnovovat tlakové níže, změna v charakteru počasí jen tak nepřijde.


Problémem je, že je nyní teplo také v oblasti Skandinávie. Pokud by se u nás nyní změnilo proudění na severní, stejně by se zde neměl chladný vzduch odkud dostat. Nejprve by se musel dostat do severní Evropy nebo by se muselo jednat o intenzivní vpád vzduchu až z Arktidy.


Obrázek 3: Tryskové proudění (jet stream) podél polární fronty.

2) ZMĚNA V DOHLEDNU NEBO NEDOHLEDNU?


Ve střednědobém horizontu (přibližně do 19. ledna) je jisté, že bude v Evropě převažovat teplé jihozápadní, postupně přechodně až jižní proudění. Shodují se na tom jak modely, tak i níže přiložené ansámbly GFS. Dokud jsou čáry u sebe, znamená to, že se jednotlivé propočty modelu shodují na stejném scénáři. Okolo 19. ledna se cirkulace nad Evropou může začít měnit, proto v tuto chvíli nemůžeme s jistotou říct, jak to bude vypadat od 20. ledna dále. Pokud tedy stále věříte v příchod zimy, poslední dva týdny v lednu jsou stále otevřené, i když bych nějakým velkým optimistou zatím asi nebyl.

Obrázek 4: Ansámbly modelu GFS na následující dny (Zdroj: WETTERZENTRALE.DE)


3) POČASÍ V NÁSLEDUJÍCÍM TÝDNU


Pro konkrétní dny doporučujeme sledovat regionální předpověď od ČHMÚ, kde je v tomto případě shrnuto vše podstatné.

http://portal.chmi.cz/predpovedi/predpovedi-pocasi/ceska-republika/kraje/moravskoslezsky


62 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše