O víkendu se ukáže slunce, ale někde také přeháňka nebo bouřka

Aktualizováno: 19. 5. 2019

Nad jihozápadní Evropou se aktuálně nachází mělká tlaková níže. Po její přední straně k nám začíná od jihovýchodu proudit teplejší a vlhčí vzduch. Proto nás o víkendu čeká, oproti průměrným denním teplotám, které panovaly během pracovního týdne, relativně teplejší počasí.

Brázda nízkého tlaku vzduchu se však bude z oblasti JZ Evropy pomalu nasouvat nad střední Evropu, což v kombinaci s teplejší a vlhčí vzduchovou hmotou povede k tvorbě kupovité oblačnosti. Zatímco v sobotu bude ještě v atmosféře "málo energie" na to, aby se z běžných nesrážkových oblaků typu "cumulus humilis" nebo "cumulus mediocris" tvořily hojně "cumulonimby", a tedy přeháňky nebo bouřky, v neděli budou podmínky pro vznik přeháněk nebo bouřek lepší. Ani v neděli by se však neměly objevit na celém území a jejich výskyt bude jako tradičně velmi lokální!

Obrázek: Teplota v Evropě. (Zdroj: Wetter3.de)


 

SOBOTA

Ráno skoro jasno nebo polojasno, jen výjimečně zataženo nízkou oblačností (vyšší šance na S a SZ regionu a v Poodří). Během dopoledne bude na celém území narůstat kupovitá oblačnost a ojediněle (max. na 5 - 29 % plochy území) se může objevit přeháňka nebo bouřka. Nejnižší ranní teploty: 9/7 °C. Nejvyšší denní teploty: 20/22 °C.

NEDĚLE

Oblačno až polojasno, během dne další nárůst kupovité oblačnosti a tvorba přeháněk a bouřek. Jejich pravděpodobnost i možné procento zasaženého území je tedy vyšší než v sobotu.


Nejnižší ranní teploty: 11/9 °C. Nejvyšší denní teploty: 19/20 °C.


 

Oblast nízkého tlaku vzduchu nás bude ovlivňovat i na začátku příštího týdne, proto lze očekávat více oblačnosti a lokálně srážky. Pro podrobnější předpověď doporučujeme průběžně sledovat předpověď od ČHMÚ


38 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše