Ochladí se, ale sněhových vloček bude jako šafránu

Aktualizace: 29. lis 2019

Teplé listopadové počasí končí. Už zítra bude přes naše území postupovat studená fronta, za kterou k nám od severozápadu pronikne studený vzduch. V noci začne mrznout, přes den se budou teploty pohybovat v nížinách slabě nad nulou. Sněžit ale moc nebude, proč?

Přes jižní Skandinávii postupuje tlaková níže. Aktuálně se její střed nachází nad Dánskem. Zatím se nacházíme v jejím teplém sektoru, ve kterém k nám od jihozápadu stále proudí relativně teplý vzduch. Tato tlaková níže bude v dalších hodinách postupovat dále přes jižní část Skandinávie k SV. Naše oblast se postupně dostane na její zadní stranu, a tak k nám od SZ pronikne studený vzduch. Avšak střed tlakové níže se brzy dostane až na samotný sever Švédska a Finska, což je od nás už dost daleko. V chladném vzduchu se ve střední Evropě rozšíří výběžek vyššího tlaku vzduchu, ze kterého se následně vytvoří uzavřená tlaková výše. To nejsou příznivé podmínky pro tvorbu srážek. Tlaková níže bude mít na naše počasí velmi malý vliv, a proto bude za studenou frontou hodně málo přeháněk.

Obrázek 1: Postup tlakové níže v dalších dnech. Pokud by střed tlakové níže postupoval z Dánska nad Polsko, tak by bylo na frontě a za ní pravděpodobně mnohem více srážek. To se však nestane. Zdroj: Wetterzentrale.de

PÁTEK

Většinou zataženo, jen přechodně a to zejména zpočátku oblačno. Během dne nás od SZ přejde studená fronta. Možnost slabého občasného deště nebo slabých přeháněk. Večer od vyšších poloh srážky sněhové.


Nejvyšší denní teploty: 9/11 °C, odpoledne a večer za frontou ochlazování.

Pravděpodobnost srážek v regionu: vysoká - 80 % Úhrny srážek: nízké -> severozápadní část regionu částečně pod vlivem závětří Nízkého Jeseníku -> v jižní a jihovýchodní části regionu srážek více (za studenou tam naopak bude slabý efekt návětří, který se projeví hlavně v noci na sobotu)

V noci na sobotu se hlavně na horách může objevit pár sněhových přeháněk.

SOBOTA Střídavě polojasno až oblačno. Na návětrné straně Beskyd se bude po většinu dne udržovat více oblačnosti než jinde. Nelze vyloučit slabou sněhovou přeháňku.


Nejvyšší denní teploty: +1/+4°C

Pravděpodobnost srážek: malá - 30 % Pravděpodobnost zasaženého území: velmi malá, pokud vůbec, tak spíš na horách V první polovině dne bude foukat čerstvý SZ vítr, během dne bude slábnout.

NEDĚLE

V první části dne většinou polojasno. K večeru od západu přibývání oblačnosti. Beze srážek.


Ranní teploty: -7 až -3 °C

Nejvyšší denní teploty: +2/+4 °C.

V pondělí nás může zpočátku lehce ovlivňovat tlaková níže od jihu. V souvislosti s ní bude už v neděli večer přibývat oblačnosti. Avšak pásmo srážek bude zdá se s velkou pravděpodobností postupovat přes Slovensko a náš region mine.

Maximálně se může ze zvětšené oblačnosti objevit slabá sněhové přeháňka nebo přechodně slabé sněžení. Kdyby tomu bylo jinak, zveřejníme aktualizaci.


Rána zůstanou mrazivá, nejvyšší denní teploty opět lehce nad nulou. V průběhu týdne oteplování.

V celkovém kontextu se mohou sněhové vločky objevit kdekoliv, i v nížinách. Bude to záležitost několika přeháněk. Vyšší šance je zejména v pátek večer, v noci na sobotu, a to na horách, kde může napadnout od poprašku po maximálně pár cm.


99 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše