Ochladí se, na hřebenech hor může i zasněžit

Během dnešního dne pozvolna přechází naše území od severozápadu studená fronta, která přinese ochlazení. Zatímco o víkendu jsme mohli pociťovat příjemné teploty, které šplhaly i nad 20 °C, od úterka nastoupí podstatně chladnější ráz počasí.


Obr. 1: Dnešní synoptická situace. Přes Českou republiku postupuje studená fronta. Zdroj: portal.chmi.cz


Během noci na úterý bude oblačno až zataženo a místy musíme počítat s deštěm. Srážkové úhrny však nebudou nijak vysoké, většinou do 10 mm. K ránu bude oblačnosti i srážek ubývat.


Obr. 2: Srážkové úhrny na studené frontě do zítřejších ranních 8.00 h podle modelu ALADIN. Zdroj: portal.chmi.cz


Během úterka k nám bude proudit relativně studený a vlhký vzduch od severozápadu. Převažovat bude spíše velká oblačnost s ojedinělými přeháňkami. Nejvyšší denní teploty budou okolo 16 °C, v tisíci metrech na horách okolo 11 °C.


Ve středu a ve čtvrtek k nám bude po přední straně tlakové výše se středem nad Britskými ostrovy proudit chladný vzduch od severozápadu. Nejvyšší denní teploty v těchto dnech se budou pohybovat okolo 13 °C, nejnižší noční pak okolo 5 °C. Po ránu se mohou ojediněle vyskytovat přízemní mrazíky. Ojediněle se v těchto dnech mohou vyskytnout přeháňky, které budou na hřebenech hor smíšené nebo sněhové.


Obr. 3: předpověď synoptické situace na čtvrtek 19. 9. 2019. Na přední straně tlakové výše se středem nad Britskými ostrovy k nám proniká studený vzduch od severozápadu. Zdroj: portal.chmi.cz


Během pátku se tlaková výše začne přesouvat ze západní nad východní Evropu, to znamená, že se ocitneme na její zadní straně. A podél zadní strany tlakové výše nad východní Evropou k nám začne během víkendu opět pronikat teplý vzduch od jihu. Ochlazení bude tudíž jen dočasné.


80 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše