Pátek tropický, sobota proprší. A neděle?

Aktualizace: 11. čvc 2020

Každý z následujících tří dní bude, co se týče počasí, úplně odlišný. Zvětšená oblačnost, která nás provází čtvrtečním dnem, je projevem teplé fronty, která dnes postupuje přes střední Evropu. Za ní se během noci oblačnost protrhá a na jeden den se dostaneme do teplého sektoru. Pátek bude proto slunečný a dokonce tropický! Letní počasí však vydrží jen pár hodin, jelikož už v sobotu ráno k nám od západu dorazí studená fronta - a protože se nad našim územím zvlní, přinese trvalejší a místy i vydatnější srážky. Teplota se během pár hodin propadne o 15-20 °C. V neděli se budeme nacházet v chladném SZ proudění, srážek už nebude mnoho, avšak na obloze bude po většinu dne stále hodně oblačnosti.


Obr. 1: Synoptická situace nad Evropou ve čtvrtek ráno. Lze na ní vidět postup teplé fronty. Z: ČHMÚ

PÁTEK:

Jasno až polojasno. Beze srážek.


Nejvyšší denní teploty: 29/32 °C


NOC NA SOBOTU: Zpočátku jasno až polojasno, v druhé polovině noci od západu přibývání oblačnosti. K ránu zejména na severozápadě regionu možnost deště či přeháněk, vyloučena není ani bouřka.


Noční teploty: 20/16 °C


SOBOTA:

Zataženo, dopoledne s občasným deštěm nebo přeháňkami. Ten během dne přejde do trvalejšího a místy i vydatnějšího deště. Nejintenzivnější srážky odpoledne a večer.


Teploty: Ráno a dopoledne 15/18°C, odpoledne 12/14 °C (po celý den ochlazování)


Obr. 2: Denní teploty podle Aladina v pátek (vlevo) a sobotu (vpravo). Z: ČHMÚ

Obr. 3: Poloha srážkového pásma v sobotu podle modelu Aladin (vlevo) a ICON (vpravo) (Nutno brát pouze orientačně). Z: ČHMÚ / Wxcharts

NEDĚLE:

V noci na neděli v Beskydech zpočátku zataženo a doznívání trvalejších srážek. K ránu vyjasňování.


Ráno zejména v Ostravské pánvi možnost mlhy nebo nízké oblačnosti. Jinde přechodně polojasno. Během dopoledne rychlý nárůst kupovité oblačnosti. Přes den proměnlivo. Mohou se objevit přeháňky (neměly by zasáhnout více než polovinu území regionu).


Nejvyšší denní teploty: 17/20 °C.

87 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše