Příští týden proprší, na horách se objeví sněhové vločky

Po teplé sobotě přešla naše území zvlněná studená fronta, která přinesla ochlazení. V noci na pondělí nás bude přecházet další frontální vlna. Následně budeme pod vlivem tlakové níže, která bude postupovat ze středomoří přes Maďarsko a Slovensko nad Polsko. Během čtvrtku bude její vliv slábnout.


Obr. 1: sobotní příchod studené fronty


Na obrázku 2 lze vidět východně od našeho území zvlněnou studenou frontu. Na frontě se vlivem závětrné cyklogeneze zformovala tlaková níže se středem nad Itálií. Tato tlaková níže se bude přesouvat v průběhu týdne přes Maďarsko a Slovensko nad Polsko.


Obr 2: Synoptická situace nad Evropou 11. 10. 12 UTC. Zdroj: portal.chmi.cz


PONDĚLÍ: Zataženo s deštěm k večeru bude déšť přechodně ustávat, zejména v severozápadní části regionu. Na hřebenech Beskyd se mohou objevit srážky smíšené nebo sněhové. Teploty se budou pohybovat v rozmezí 4-8 °C na horách 1-4 °C. Vítr povane mírný severovýchodní až severní 4-8 m/s.


ÚTERÝ: Zataženo, po ránu déšť především v Beskydech, během dopoledne se bude rozšiřovat od východu na zbytek území. V polohách nad 1000 m n. m. se přechodně bude vyskytovat déšť se sněhem nebo sněžení. Déšť může být místy trvalý a vydatný. Teploty se budou pohybovat mezi 3-6 °C na horách -1/3 °C. Vítr povane čerstvý severovýchodní až severní 5-10 m/s místy s nárazy kolem 16 m/s na horách až 10 m/s.


Obrázek 3 ukazuje sumu srážek od úterních 8.00 SELČ do středečních 8.00 SELČ. Na našem území může za 24 hod spadnout okolo 55 mm srážek. Vzhledem k nasycenosti půdy a vydatným srážkám tak budou stoupat hladiny řek. Tuto situaci budeme monitorovat a průběžně sdělovat informace.


Obr. 3: Výstup modelu ALADIN komentář viz text výše. Zdroj: portal.chmi.cz


STŘEDA: Zataženo s deštěm místy i trvalejším nad 1000 m n. m. déšť se sněhem nebo sněžení. K večeru bude srážek ubývat. Teploty se budou pohybovat mezi 4-8 °C, na horách 0-3 °C. Vítr povane čerstvý jihozápadní 5-10 m/s s nárazy okolo 16 m/s na horách až 20 m/s.


ČTVRTEK: Oblačno až zataženo místy s deštěm, postupně ubývání srážek. Teploty se budou pohybovat v intervalu 6-10 °C, na horách 2-5 °C. Vítr povane mírný jihozápadní 3-7 m/s, postupně k večeru se změní na severní.

73 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše