Čeká nás krátkodobé ochlazení, stabilní zima v nedohlednu

Po chladnějším období na konci předešlého roku, kdy se sněhové vločky snesly až do nížin a na některých místech se pár hodin udržel poprašek, nás čeká další krátkodobé ochlazení.


PŘECHODNÉ OCHLAZENÍ, STABILNÍ ZIMA V NEDOHLEDNU


Už v tuto chvíli k nám začíná od severozápadu proudit chladnější vzduch. Ochlazení je zatím patrné zejména na horách, kde bylo v předešlých dnech díky teplotní inverzi poměrně teplo. Nyní již od vyšších poloh mrzne a ochlazení během noci na neděli pocítíme i v nižších polohách.

Obrázek 1: Synoptická situace nad Evropou dnes v 7:00 SEČ

(Zdroj: ČHMÚ)

Ve vlhkém severozápadním proudění k nám v druhé polovině odpoledne dorazí srážky, které budou zpočátku nad 600 metrů, postupně i v nižších polohách sněhové. Teploty se budou už dnes večer pohybovat nejčastěji kolem 2/1 °C, k ránu postupně klesnou až k nule. I v nižších polohách, zejména v podhůří Beskyd, se s velkou pravděpodobností vytvoří poprašek. Ochlazení bude však opět pouze přechodné a brzy k nám začne z Atlantiku proudit teplejší vzduch.


PŘÍČINY TEPLEJŠÍHO POČASÍ


Nad severním Atlantikem budou totiž i v následujících dnech dominovat tlakové níže, které budou spolu s frontálními systémy postupovat přes severní Evropu.

Patrné je to i z indexu NAO (viz obrázek níže). Severoatlantická oscilace neboli index NAO se počítá na základě rozdílu tlaků mezi Islandem a Azorskými ostrovy. Kladné hodnoty toho indexu znamenají, že v okolí Islandu je vyvinutá hluboká tlaková níže. Naopak nad Azorskými ostrovy se udržuje tlaková výše.


Takové rozložení tlakových útvarů znamená, že se v Evropě mezi těmito dvěma tlakovými útvary vyskytuje zonální proudění (od západu k východu). Studený vzduch je v takových případech izolovaný nad severním pólem nebo se může rozlévat mimo oblast Evropy. Jak je vidět na prvním grafu níže druhého obrázku, kladné hodnoty NAO jsou očekávány i v následujících dnech.


Zima přijít může - jedná se ale o velmi přechodné záležitosti, kdy se tlaková výše přechodně vysune svým výběžkem na sever a naopak se někde k jihu propadne brázda nízkého tlaku vzduchu, mezi těmito útvary se pak nad naše území přechodně může dostat chladnější oceánský vzduch, podobně jak v nejbližších hodinách.Obrázek 2: Předpověď indexu NAO. (Zdroj: https://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/precip/CWlink/pna/nao.shtml )


Brzy zveřejníme podrobný článek o Severoatlantické oscilaci, kde je podrobně popsáno, o co se jedná, jaké má důsledky na počasí v Evropě, a jaké jsou výhody a nevýhody jeho sledování.

97 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše