Předpověď na neděli pro Třinec

Aktualizováno: 16. 6. 2019

Knihovna Třinec, tedy pořadatelé akce Pohádkový les 2019, která se koná zítra v Třinci (https://www.facebook.com/events/694841817613990/) nás požádali o speciální předpověď na nedělní den, čímž jim moc děkujeme za důvěru.


KONTEXT:

V noci na neděli bude přes Moravu postupovat studená fronta, která u nás prozatím ukončí vlnu tropického počasí. V rámci ní se v noci očekávají četné bouřky v oblasti V Čech, Vysočiny a SZ poloviny Moravy (v době psaní článku už se první bouřky vyskytují). Předpokládá se, že fronta v ranních hodinách dorazí do oblasti Beskyd, kde svůj pohyb zastaví. Zítra se bude nad námi vlnit a až během dne (spíše večer) se výrazně pohne k východu.

Obrázek: Synoptická situace. Je vidět, že studená fronta bude nad námi.


PŘEDPOVĚĎ POČASÍ PRO TŘINEC A OKRUH 20 KM KOLEM NĚJ:

V době konání akce (14:00-17:00) očekáváme střídavě polojasnou až oblačnou oblohu (bude se tvořit kupovitá oblačnost), a je zde šance na přeháňku nebo bouřku. Pravděpodobnost srážek střední: 40 %. EDIT NEDĚLE 8:00 (Na základě aktualizací modelů): Zvyšujeme pravděpodobnost bouřky na 60 %. Zpočátku (14:00) nižší, během odpoledne (15-17:00) vyšší.


Přesnou polohu vzniku bouřky nelze s jistotou říct (jestli zasáhne Třinec, Bystřici nebo se vyskytne jen na horách a při postupu do průsmyku se rozpadne). Přesto zde budou existovat podmínky pro její vznik, a tak je při vstupu do terénu nutno počítat s touhle variantou. Doporučujeme průběžně sledovat aktuální snímek z radaru nebo družice.


Pokud aplikace YR. NO ukazuje déšť, a meteogram od Aladina nikoliv, je to dáno tím, že oba modely počítají s rozdílnou polohou přeháněk. Pokud Aladin například počítá se srážkami jen pro Bystřici, tak v meteogramu pro Třinec už ten déšť nevyskočí a naopak. Přitom bouřka, která by postupovala na Bystřici může být větší než ji očekávaly modely a zasáhnout i Třinec. Proto se v tomhle případě snažíme vyjádřit situaci pomocí pravděpodobností a zkušeností, které máme s podobnou situací z minula. Teplota vystoupí v maximu na 25/27 °C, lze očekávat dusno. Během odpoledne se lehce ochladí. Foukat bude slabý až mírný severní vítr, v případné přeháňce nebo bouřce by zesílil.

58 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše