Předpověď počasí na Velikonoce

Aktualizováno: 21. 4. 2019

POPIS AKTUÁLNÍ SITUACE:


V České republice panuje v posledních dnech slunečné a relativně teplé počasí. Důvodem je rozsáhlá tlaková výše se jménem Katharina, která má nyní svůj střed nad Skandinávií. Naše oblast se nachází na její jižní straně, a to znamená, že u nás převažuje východní až severovýchodní proudění, které blokuje postup tlakových níží (a s nimi spojených frontálních systémů) z prostoru Atlantiku dále do Evropy.Obrázek 1: Synoptická mapa vysvětlující výše uvedený text. Zdroj: ČHMÚ

Obrázek 2: Pohled na snímek z družice MSG (kanál VIS-IR). Zdroj ČHMÚ Nad střední Evropou můžeme vidět jen velmi málo oblačnosti. V Německu a nad východní Evropou se nachází nějaká oblačnost vyšších pater - znázorněna modrou barvou. Nad Slovenskem, Ukrajinou apod. se tvoří kupovitá oblačnost - žlutě. Žlutou barvou je vidět nad Alpami i sněhová pokrývka - nejedná se o oblačnost.


Tlaková výše nad severní Evropou lehce zeslábne a změní své "těžiště", ale slunečné počasí bude ještě pokračovat i v nejbližších hodinách a dnech.


PŘEDPOVĚĎ POČASÍ NA NÁSLEDUJÍCÍ DNY:

PÁTEK

Po celý den bude na obloze převažovat jasno nebo skoro jasno. Ráno 4 až 1 °C. Nejvyšší denní teploty vystoupí v nižších polohách na 17/20 °C. V 1 000 metrech na horách 10 °C. Foukat bude slabý severovýchodní vítr.

Vlevo teplotní mapa - model Aladin, vpravo oblačnost (černá = jasno).

SOBOTA

Po většinu dne jasno až polojasno, k večeru od SV přibývání oblačnosti až na oblačno. Beze srážek. Ráno 4 až 1 °C. Nejvyšší denní teploty vystoupí na 17/20 °C. Foukat bude slabý vítr severních směrů.

Vlevo celková oblačnost v sobotu odpoledne, vpravo znázorněn druh oblačnosti v sobotu večer - modrá barva znamená oblačnost vyšších pater.


Konec tohoto a začátek příštího týdne může ovlivnit postup slabé výškové tlakové níže, která může přinést více oblačnosti a výjimečně nějaké srážky přeháňkového charakteru. Její přesnou polohu nelze v době psání příspěvku (čtvrtek) přesně předpovědět. ČHMÚ v současné době nepočítá s výraznou změnou počasí, ale situace se bude po dalších výpočtech modelů upřesňovat. My si teď myslíme, že je zde možnost přeháňky. Úhrny srážek budou malé, a lokálně rozdílné. 

**NEDĚLNÍ AKTUALIZACE PŘEDPOVĚDI**


Vliv výškové tlakové níže, o které jsme hovořili ve čtvrtek se potvrzuje. Avšak nebude mít takový vliv na počasí během neděle, která bude ještě slunečná. V pondělí už však bude díky ní více oblačnosti a může se vyskytnout přeháňka nebo jarní bouřka. Také teploty budou v důsledku zvětšené oblačnosti malinko nižší.


NEDĚLE

Ráno a dopoledne jasno, v průběhu dne tvorba nějaké kupovité oblačnosti a až polojasno. Beze srážek. Nejvyšší denní teploty 17/19 °C.


PONDĚLÍ

Polojasno až oblačno, během dne možnost přeháňky nebo bouřky. Pravděpodobnost srážek je větší než 50 %. Srážky budou ale hodně lokálního charakteru - objeví se max. na třetině území. Nejvyšší denní teploty 15/17 °C.

 

260 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše