Předpověď počasí pro Den MajDay ve Vendryni

Aktualizováno: 10. 8. 2019

Organizátoři akce Den MajDay, která se koná v sobotu 10. srpna ve Vendryni, nám dali příležitost napsat oficiální předpověď počasí. Jsme velice potěšeni, protože je to jedna z činností, na kterou se specializujeme. Předpověď naleznete právě v tomto odkazu, který budeme průběžně aktualizovat. Doporučujeme, abyste se na ní koukli i den před závodem, kdy po aktualizacích jednotlivých modelů může být jasněji než např. ve středu.

 

PŘEDPOVĚĎ POČASÍ pro VENDRYNI - AKTUALIZACE PÁTEK VEČER Nad střední Evropou se bude v sobotu nacházet frontální rozhraní, které bude během dne pomalu postupovat k východu a v naší oblasti se pak v noci na neděli zvlní. Budeme se nacházet v teplém sektoru, protože studená fronta se bude v poledne nacházet někde v Čechách.


Od jihozápadu k nám bude po většinu dne proudit teplý vzduch. Teploty proto vystoupí vysoko. Zpočátku dne bude spíše méně oblačnosti. Postupně se bude nasouvat oblačnost vyšších pater a taky vytvářet nějaká kupovitá oblačnost. Zejména v druhé části odpoledne a večer nejsou vyloučeny nějaké srážky. Dopoledne Polojasno. Postupně se bude nasouvat oblačnost vyšších pater. Kolem poledne může být už oblačno. Beze srážek. (Oproti dřívějším výstupům došlo ke kosmetické změně, a jeví se, že vysoká oblačnost dojde dřív než jsme psali ve středu). 8:00 - polojasno 10:00 - oblačno až polojasno 12:00 - oblačno Teploty budou postupně růst až k 27/28 °C.


Obrázek 1: Takto vidí přibývání oblačnosti model Aladin. Horní řada v 11:00 SELČ, spodní řada ve 14:00 SELČ. Žlutou barvou jsou znázorněny trsy kupovité oblačnosti, která se má v tomto regionu tvořit, zelenou barvou oblačnost středních pater, modrou oblačnost vysokých pater.

Odpoledne Zpočátku přechodně polojasno, jinak většinou už oblačno. S přibližujícím se frontálním rozhraním nárůst oblačnosti jednak vyšších či středních pater, ale také nepatrný nárůst kupovité oblačnosti. Nelze vyloučit lokální přeháňku nebo bouřku. Pokud, tak by se jednalo o krátkodobou sprchu! Největší šance na sprchu je v období 15:00 - 18:00. 14:00 - oblačno, pravděpodobnost srážek: malá - 20 % 16:00 - oblačno, pravděpodobnost srážek: střední - 60 % 18:00 - skoro zataženo, pravděpodobnost srážek: střední - 60 % Nejvyšší denní teploty se dostanou 29/30 °C. Večer a noc

Oblačno až zataženo. zpočátku termínu ještě možnost přeháňky nebo bouřky. Během večera a v noci hrozí na vlnící se frontě přechod menšího pásma s občasným deštěm (cca od 20:00.) Žádné vysoké úhrny srážek. 20:00 - zataženo, pravděpodobnost srážek: 40% 22:00 - zataženo, pravděpodobnost srážek: 70 % 0:00 + - oblačno až zataženo, k ránu ubývání oblačnosti, pravděpodobnost srážek: 70 % Postupný pokles teplot na 18/20 °C.


Obrázek 2: Předpověď srážek na večer podle modelu ICON

Obrázek 3: Předpověď srážek na večer podle modelu GFS

Studená fronta se večer a v noci zvlní o karpatský oblouk, v neděli bude opět sílit příliv teplého vzduchu od jihu, a proto bude teplo. Vyvolá to však vznik srážek, proto se v období mezi 20-23:00 může objevit občasný déšť.

 

STRUČNÝ NÁSTIN CHARAKTERU POČASÍ - PONDĚLÍ 20:00


Na základě pondělních výstupů numerických modelů zatím nelze sestavit přesnou hodinovou předpověď sobotního počasí. Vypadá to, že se nad střední Evropou bude nacházet frontální rozhraní, které bude oddělovat studenější vzduch na severozápadě od teplého na jihovýchodě. S přesnou polohou se zatím lavíruje.


Jak je vidět na Obrázku 1 (teploty v 850 hPa = cca 1500 m n. m.) a Obrázku 2 (teploty ve 2 metrech), samotný model GFS není při svých výpočtech jednotný, avšak více výpočtů počítá s teplejší variantou. Stejně to v tuto chvíli zatím vidí i ostatní modely. Je pravděpodobnější, že se maximální teploty budou přibližovat 27-28 °C, avšak varianty s nižšími teplotami zatím nelze úplně vyloučit.


Na frontálním rozhraní bude docházet k tvorbě oblačnosti a taky nějakých srážek, což je v tuto chvíli ještě obtížnější přesněji lokalizovat. Pokud budeme v teplejším sektoru, hrozí max. nějaké srážky z přeháněk a bouřek, jejichž množství bude výrazně záviset na aktuálních podmínkách. Při v tuto chvíli pravděpodobnější teplejší variantě to vypadá na téměř žádné nebo malé množství srážek. Pokud by se však rozhraní nacházelo nad námi či přecházelo přes nás během dne, může se v tomto prostoru tvořit déšť. Ten pak ovlivní maximální teploty... SHRNUTÍ: Možné rozmezí teplot: 20-28°C (vyšší hodnoty výrazně pravděpodobnější) Srážky budou záviset na poloze frontálního rozhraní. PODROBNĚJŠÍ PŘEDPOVĚĎ PŘINESEME BĚHEM STŘEDY, POPŘ. ČTVRTKU!


Obrázek 1: Teplota v 850 hPa. Jednotlivé čáry znamenají opakované výpočty modelu GFS a scénaře, ke kterým došel. Je vidět, že na následující dny převažuje shoda, s rostoucím časem přibývá variant počasí.

Obrázek 2: Teplota ve 2 metrech nad zemí. Jednotlivé čáry znamenají opakované výpočty modelu GFS a scénaře, ke kterým došel. Je vidět, že na následující dny převažuje shoda, s rostoucím časem přibývá variant počasí.

500 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše