Převážně slunečno, u nás bez tropických teplot

Čeká nás převážně slunečný víkend. Důvodem současného stavu počasí je totiž oblast vyššího tlaku vzduchu, která se bude během víkendu přesouvat přes střední Evropu. V médiích je ze samotné euforie z pěkného počasí hodně zdůrazňováno, že Česko čekají tropy - maximální teploty nad 30 °C se však objeví spíše v Čechách, popř. na jižní Moravě.


Jak je vidět na přiloženém obrázku, v sobotu se střed tlakové výše bude nacházet v prostoru nad Českem, a proto se po její přední straně bude přes Polsko sunout od severu nepatrně chladnější vzduch, který částečně (i díky orografii) zapluje až k nám. Teplá masa vzduchu se bude sunout do Německa a západní části ČR.


Severní proudění v sobotu způsobí také to, že zatímco na většině území Česka bude v sobotu úplně jasno, u nás se během dne vytvoří trochu kupovité oblačnosti a přechodně bude polojasno. V neděli se k nám bude od západu přibližovat studená fronta, a proto během dne dorazí pro změnu oblačnost vyšších pater (opět tak nebude úplně jasno po celý den).

Obr. 1: Teplota v 850 hPa (cca 1500 m n.m.) v sobotu - podle modelu GFS

SOBOTA:

Jasno, během dne nepatrný nárůst kupovité oblačnosti, a proto až polojasno. Beze srážek.

Nejnižší ranní teploty: 11/9 °C (Z pátku na sobotu se bude poměrně rychle ochlazovat, čeká nás studenější ráno)

Nejvyšší denní teploty: 23/25 °C.


NEDĚLE: Zpočátku jasno, během dne od západu přibývání oblačnosti vyšších až středních pater, a tudíž postupně spíše polojasno. Večer přechodně oblačno. Beze srážek.


Nejvyšší denní teploty: 26/28 °C


Srážky (se zmiňovanou studenou frontou) dorazí v noci na pondělí a v pondělí. Na začátku příštího týdne (vč. úterý) hodně oblačnosti a srážek. Druhá polovina příštího týdne s velkou pravděpodobností slunečná.

64 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše