Přichází studená fronta, přinese déšť a razantní ochlazení

Před pár hodinami začal meteorologický podzim. Počasí podzim zatím rozhodně nepřipomíná, ale to už se brzy změní. Aktuálně máme v našem regionu většinou jasnou oblohu a od rána je velmi teplo. Vrcholí příliv teplého vzduchu od jihu, což je znát na zesilujícím jižním větru, který oproti předchozím dnům trochu vysušuje vzduch a snižuje pocit dusna. Slunečno zůstane ještě po většinu dne, během dne bude jen lehce narůstat kupovitá oblačnost a maximální teploty vystoupí na 31/33 °C. Jak je vidět na Obr. 1, přes Německo už postupuje studená fronta, za kterou k nám pronikne chladnější a vlhčí oceánský vzduch. Střed tlakové níže, se kterou souvisí studená fronta, se ale nachází poměrně daleko (nad Norským mořem), navíc její postup k východu blokuje tlaková výše nad kontinentem. Studená fronta nebude mít proto "potřebnou dynamiku", aby prosvištěla na východ, a tak se na úpatí Karpat opět zastaví a zvlní (viz Obr. 2). Co to pro nás znamená?

Obr. 1: Poloha fronty nad Evropou v neděli v 10:15 SELČ (Zdroj: ČHMÚ)

Obr. 2: Přibližná poloha studené fronty v pondělí ve 14:00 SELČ


Díky zvlnění fronty se zítra nad Moravou vytvoří frontální vlna, která přinese déšť. ČHMÚ dokonce vydal výstrahu před vydatným deštěm (1. stupeň nebezpečí), která platí pro celý region. Ráno a dopoledne bude srážek méně, a budou převážně občasného charakteru, během dne k nám od západu postoupí pásmo trvalejšího deště.


Pocítíme obrovský teplotní šok. Zatímco dnes může teplota vystoupit až na 33 °C, zítřejší odpolední teploty se díky dešti budou pohybovat kolem 15 °C. Přičemž platí, že nejtepleji bude po půlnoci a po celý den se bude průběžně ochlazovat.


Pod vlivem fronty budeme také v noci na úterý a v úterý. Na obloze zůstane díky vlnící se frontě stále zataženo, objeví se také srážky. Teplota bude hodně ovlivněna polohou srážkového pásma. Během úterního dne je očekáváme hlavně ve východní polovině regionu. V místě srážek se budou teploty pohybovat pouze kolem 15 °C. Tam, kde pršet nebude, bude teplota atakovat 17/19 °C.


V polovině týdne se počasí přechodně vylepší, teploty se dostanou nad 20 °C. Ve středu může být polojasné až oblačné počasí s příjemnými teplotami v rozmezí 21/23 °C. Další fronta k nám dorazí někdy během čtvrtku, a za ní se dostanou teploty opět pod 20°C. Znamená to konec léta? Minimálně první dva zářijové týdny se nám budou zdát chladnější, i když se budou teploty pohybovat kolem normálu. Aktuálně jsme však byli zvyklí na nadprůměrné vysoké hodnoty, odpovídající spíše vrcholnému létu, a ne konci srpna. Myslíme si však, že se ještě slunečné dny s příjemnými teplotami kolem nebo lehce nad 20 °C vrátí.


Pro podrobnou předpověď na jednotlivé dny doporučujeme regionální předpověď ČHMÚ.

 

Dnes se budou na studené frontě tvořit také bouřky, které mohou mít ojediněle intenzivní projevy. Vzhledem k načasování fronty se však budou tvořit zejména západně od nás. V druhé polovině večera a v noci na pondělí však nelze nějaké bouřky vyloučit ani u nás. Výstraha od ČHMÚ na silné bouřky platí i pro nás, i když tentokrát spíš neočekáváme, že by měly být nějak zvlášť nebezpečné.


247 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše