Počátek příštího týdne s ranními mrazy

V našem regionu aktuálně převažuje většinou zataženo a občas prší. Je to dáno postupem tlakové níže, která prochází svým středem přímo přes Českou republiku.

Tato tlaková níže má navíc poměrně zajímavou historii. Jedná se totiž pozůstatek hurikánu Lorenzo, který před časem řádil v Atlantiku. Jak však postupoval z oblasti Azorských ostrovů dále na sever, nad chladnějšími vodami Atlantiku postupně ztrácel energii a transformoval se do klasické tlakové níže mírných šířek.

Nad našim územím tak nemá žádné extrémní projevy, ani se ničím neliší od jiných tlakových níží.

Obr. 1: Synoptická situace nad Evropou dnes ráno. Je zde vidět střed tlakové níže postupující přímo přes Česko. (Zdroj: ČHMÚ) Tlaková níže se bude v dalších hodinách přesouvat k východu a pomalu vyplňovat. K nám se od severu nasune hřeben vyššího tlaku vzduchu a zároveň zde pronikne studenější vzduch. Srážky během zítřejšího dnech ustanou a oblačnost se začne protrhávat. Noční vyjasnění v kombinaci se slábnoucím proudění zapříčiní intenzivní radiační ochlazování. Čekají nás velmi chladná rána. Zejména pondělní a úterní ráno bude na většině území našeho regionu mrazivé. Od středy dojde k výrazné změně proudění, od JZ se sem začne nasouvat teplejší vzduch, a tak ranní teploty budou už mnohem vyšší. Předpokládané minimální teploty ve 2 metrech nad zemí: PONDĚLÍ: +1 až -3 °C ÚTERÝ: +1 až -3 °C

Obr 2: Předpokládané minimální teploty v pondělí ráno podle Aladina (Zdroj: ČHMÚ)

Obr 3: Předpokládané minimální teploty v úterý ráno podle Aladina (Zdroj: ČHMÚ)


39 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše