Počasí do Vánoc: Teplo, a to i na horách

Aktualizováno: 17. 12. 2019

Předtím než přejdeme k výhledu počasí na další dny, se stručně vrátíme k listopadu, který byl na našem území silně nadnormální. Jak uvádí klimatologové na webu Infomet.cz, průměrná měsíční teplota vzduchu byla 5,6 °C, což je o 2,7 °C více než normál 1981–2010. Společně s rokem 2006 se tak jedná o 4.-5. nejteplejší listopad v období od roku 1961. Na níže přiloženém snímku můžete vidět grafické zpracování od ČHMÚ.

Obr. 1: Odchylka vzduchu od normálu 1981-2010 (Infomet.cz)


Po nadprůměrně teplém listopadu se na začátku prosince, zejména na horách, objevily slabé náznaky zimního počasí. Nyní opět naskočíme na teplou vlnu.


SYNOPTICKÁ SITUACE :


V následujících hodinách se nad jihozápadní Evropou prohloubí brázda nízkého tlaku vzduchu, která nasaje velmi teplý vzduch původem z Afriky a nasměruje ho do Evropy (viz Obr. 2). Při svém postupu přes Alpy bude navíc tento vzduch druhotně oteplen díky tzv. fénovému efektu. V praxi to znamená, že se k nám dostane vzduch, který bude mít v tlakové hladině 850 hPa (cca 1500 metrů nad mořem) teplotu 10-12 °C! Částečně bude tento vzduch postupovat ve vyšších vrstvách troposféry a vytvoří se teplotní inverze.

V závětří hor se však nebude ve velké míře tvořit nízká inverzní oblačnost a samotná teplotní inverze bude díky sestupným pohybům rozrušována. To se týká právě i našeho regionu, který bude patřit mezi místa, kde bude vůbec nejtepleji. Výjimečně se může během ranních hodin vyskytnout nízká oblačnost (v SZ části regionu, oblasti Poodří). Jinak bude počasí v některých dnech připomínat úplně jiné roční období.


Obr. 2: Analýza synoptické situace nad Evropou v úterý 17. prosince (Wetterzentrale.de)


TEPLOTY VE 2 METRECH:


Maximální teploty vystoupí v pondělí na 10/13 °C, v úterý a ve středu ještě zesílí příliv teplého vzduchu, a tak se maxima dostanou na 14/16 °C (výjimečně není na nějaké stanici vyloučeno ani více)! V dalších dnech se budou teploty pohybovat opět kolem 12/14 °C. Ale proudění bude velmi dynamické, takže hodnoty v závěru týdne se mohou v detailech lišit, i v závislosti na proudění/síle větru a rozrážení teplotní inverze, což je nejlepší sledovat max. 3 dny dopředu. Doporučujeme tak koukat na předpověď den po dni.


TEPLOTY (aktualizace v úterý 18:00 SELČ): Středa - maxima 13/15 °C

Čtvrtek - maxima 12/14 °C

Pátek - maxima 13/15 °C

Nadnulové teploty budou registrovány také ve všech horských polohách. V závěru týdne nás přejde studená fronta, takže v nejvyšších polohách kolem 1200 metrů mohou přechodně klesnout k nule.

Obr. 3: Předpověď úterních maximálních teplot od Aladina. (ČHMÚ)


VÍTR = TEPLÁ NOC / BEZVĚTŘÍ = STUDENÁ NOC


Teploty v noci budou hodně podmíněny prouděním. V oblastech, kde bude foukat vítr i v průběhu celé noci, zůstanou teploty kolem 10 °C. Lokálně však mohou vznikat větší rozdíly, protože v místě, kde se zrovna vítr utiší, budou teploty okamžitě padat k 2/4 °C.


Obr. 4: Předpověď minimální teplot od Aladina na úterní ráno (ČHMÚ)


OBLAČNOST A SRÁŽKY:


Po celý pracovní týden se žádné srážky v podstatě nevyskytnou. Na obloze se může objevovat oblačnost vyšších či středních pater. Nízká inverzní oblačnost se v našem regionu objeví pouze výjimečně. Větší pravděpodobnost na SZ regionu (Novojičínsko, Poodří), a to zejména v ranních a dopoledních hodinách.


TEPLOTY VE VÝŠCE (850 hPa):


Na dalším obrázku jsou ansámbly modelu GFS, v nichž jednotlivé čáry znázorňují opakované výpočty modelu. Je vidět, jak moc budou teploty ve výšce v dalších dnech nadprůměrné. Po slabém ochlazení těsně před Vánoci začne s velkou pravděpodobností kolem Vánoc opět proudit teplý vzduch od jihozápadu.


Obr. 5: Ansámbly modelu GFS (Wetterzentrale.de)

90 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše