Počasí o víkendu a během příštího týdne

Aktualizováno: 15. 3. 2020

Po západní straně tlakové níže nad Ruskem proniká do východní části Evropy od severozápadu studený vzduch. Ten v následujících hodinách částečně zateče také na naše území, a tak lze v sobotu očekávat nižší maximální teploty, než které jsme registrovali během posledních dní. Nedělní ráno pak bude na celém území mrazivé!


Přes střední Evropu se bude během víkendu od západu přesouvat tlaková výše, proto neočekáváme prakticky žádné srážky. Oblačnosti bude také málo, v průběhu sobotního odpoledne a večera se úplně vyjasní a zároveň se utiší vítr, což zapříčiní výraznější pokles nočních teplot.

Obrázek 1: Tlakové pole na Evropou. (Z: ČHMÚ)

 

SOBOTA:

Zpočátku dne na obloze většinou oblačno, na horách nelze výjimečně vyloučit slabou sněhovou přeháňku. Během dne ubývání oblačnosti, večer až do vyjasnění.

Nejvyšší denní teploty: 6/8 °C

Pravděpodobnost přeháňky na horách: velmi malá - 10 %

Zpočátku dne bude foukat mírný severní vítr s nárazy 8-10 m/s, večer uklidnění.

NEDĚLE:

Většinou jasno, případně skoro jasno (k večeru).


Nejnižší ranní teploty: -2 až -6 °C !

Nejvyšší denní teploty: 10/12 °C

Obrázek 2: Nejnižší noční teploty v neděli podle Aladina. (Z: ČHMÚ)

 

TEPLÉ POČASÍ V PRŮBĚHU PŘÍŠTÍHO PRACOVNÍHO TÝDNE.


Tlaková výše, která bude mít v sobotu svůj střed nad námi, postoupí k východu, a tak se na její zadní straně postupně dostaneme do přílivu teplého vzduchu od jihozápadu.


Teploty se budou v příštím týdnu zvyšovat. Na začátku týdne se budou maxima nejčastěji pohybovat mezi 11/13 °C, uprostřed týdne postupně vystoupí na 15/17 °C. Na obloze bude většinou polojasno, přechodně až oblačno, a to proto, že přes naše území bude postupovat oblačnost vyšších či středních pater. Přes ní může však slunce prosvítat. Srážky do čtvrtka prakticky nehrozí, jen v noci na úterý nelze vyloučit slabou přeháňku.


Nejteplejším dnem bude čtvrtek, kdy se budou maxima pohybovat právě kolem 17 °C. Poté dorazí od severozápadu ochlazení.

 

V ZÁVĚRU TÝDNE CITELNÉ OCHLAZENÍ?


Modely začínají v posledních dnech koketovat se scénáři, které by přinesly výraznější ochlazení na naše území okolo 21. až 24. března.


Vypadá to, že se nad Evropou utvoří cirkulace, na kterou mnozí čekali celou zimu. Nad severní Evropou se může usadit tlaková výše, která zapříčiní vpád studeného vzduchu od S až SV. V lednu nebo únoru by tato situace přinesla tuhé mrazy. V druhé polovině března by se i v těch nejextrémnějších scénářích celodenní mráz nevyskytl (nejpravděpodobnější denní teploty: 2/5°C), avšak v noci by na celém území opět mrzlo (-3 až -6°C). Tyto pozdní mrazy nejsou dobrou zprávou pro probouzející se přírodu.


To, že se vzduch začne ze severního pólu více rozlévat do nižších zeměpisných šířek, má souvislost se slábnoucím polárním vortexem (viz obrázek 3), který byl letos mimořádně silný a stabilní po celou zimu. Více jsme o tomto tématu psali zde: https://www.meteobeskydy.com/post/proč-únorové-počasí-připomíná-spíše-duben


O vývoji této situace Vás budeme informovat v dalším týdnu.

Obrázek 3: Slábnoucí polární vortex (= červená čára jde "dolů")

Obrázek 4: Ansámbly modelu GFS. Jednotlivé čáry představují několik výpočtů modelu GFS. Čím blíže jsou čáry u sebe, tím jistější scénář. Čáry znázorňují teploty v 850 hPa (cca 1 500 metrů nad mořem). Z: Wetterzentrale


Obrázek 5: Jeden z možných scénářů budoucího vývoje. Z: Wetterzentrale

124 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše