Počasí o Velikonocích

Aktualizováno: 12. 4. 2020

Dnes v noci nás přešla nevýrazná studená fronta, za kterou k nám pronikl o něco chladnější vzduch, a proto budou páteční a sobotní maximální teploty nižší, oproti předchozím dnům. Zpátky na hodnoty 20-22 °C se dostanou v neděli. Neděle bude taky nejteplejším dnem z celých Velikonoc. V pondělí bude naopak na obloze více oblačnosti, postupně dorazí i nějaké srážky. V noci na úterý nás přejde výrazná studená fronta, objeví se také sněhové srážky a za ní nás opět čekají ranní mrazy. Podrobně popisujeme níže.


Obrázek 1: Aktuální synoptická situace nad Evropou. Střed tlakové výše se nachází nad Severním mořem. Po přední straně sem pronikl od severu studený vzduch, což je důvodem nižších maximálních teplot v pátek a sobotu. Avšak studená fronta postupovala ve vyšším tlaku vzduchu, a tak její přechod jsme z okna prakticky nepoznali. Zdroj: ČHMÚObrázek 2: Střed tlakové výše se bude přes střední Evropu přesouvat k východu. Ze Severního moře se přesune do východní Evropy, kde se bude nacházet během neděle, a proto sem po její zadní straně pronikne opět teplý vzduch od jihu. Zdroj: Wetterezentrale.


 

PÁTEK:

Většinou polojasno. Na obloze výskyt kupovité oblačnosti - v souvislosti s ní zejména na horách přechodně oblačno. Během dne také nějaká oblačnost vyšších pater.


Nejvyšší denní teploty: 13/16 °C


SOBOTA: Jasno až polojasno. Během dne dorazí od severu oblačnost vyšších pater, ale většinou bude přes ní slunce prosvítat.


Nejvyšší denní teploty: 16/18 °C


NEDĚLE: Zpočátku většinou jasno, během dne polojasno. Nejvyšší denní teploty: 20/22 °C


PONDĚLÍ:

Od rána už většinou oblačno až polojasno. Na obloze zpočátku nesrážková oblačnost vyšších a středních pater. Během dne nárůst kupovité oblačnosti a během odpoledne a večera tvorba přeháněk. Objevit se mohou také bouřky. Večer a v noci na úterý na studené frontě zataženo, možnost občasného deště. Během noci se bude rychle snižovat hranice sněžení, a to až do 400 metrů. K ránu ustávání srážek. Nejvyšší denní teploty: 17/20 °C, v noci na úterý prudký propad teplot - v úterý ráno 0-2 °C Pravděpodobnost srážek: dopoledne 5 %, odpoledne 60 %, večer 90 % Pravděpodobnost výskytu bouřky v regionu: 60 %


Obrázek 3: Průnik studeného vzduchu v noci na úterý. V 850 hPa se teploty propadnou až k -8 °C. Na hory se přechodně vrátí mráz a v noci na úterý tam připadne od poprašku do pár cm sněhu. V nížinách se vpád projeví tím, že se maximální teploty během úterý budou pohybovat jen kolem 6/8 °C. V úterý ráno se budou teploty pohybovat jen těsně nad nulou. Středeční ráno bude mrazivé!


Obrázek 3: Předpověď teplot na středeční ráno. Očekávaná minima: +1 až -3 °C


Středeční maximální teploty už budou znovu nad 10°C. V průběhu týdne se bude opět rychle oteplovat.

106 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše