Další dny přinesou více oblačnosti i srážky

Po sérii suchých dní přichází na řadu poněkud srážkovější epizoda. Počasí u nás bude ovlivňovat brázda nízkého tlaku vzduchu, v rámci níž bude od západu postupovat studená fronta, která během středečního dne přinese srážky. Nebude se jednat o žádný vydatný a trvalý déšť, který by vyschlá příroda v tuto chvíli nejvíce potřebovala, ale půjde spíše o přeháňky nebo déšť občasného charakteru. Další porci srážek lze očekávat v pátek (víkendové počasí se tohoto článku netýká - vydáme zvlášť). Déšť by měl postupně zasáhnout celé území našeho regionu a lokálně může spadnout i 20-30 mm.

Obrázek 1: Řeka Olše ke dni 28.4. 2020


STŘEDA: Brzo z rána ještě polojasno, postupně od západu až jihozápadu bude oblačnosti rychle přibývat. Už kolem poledne se začnou tvořit přeháňky, které se můžou lokálně slévat do pásma občasného deště, výjimečně se mohou objevit i bouřky. Srážky lze v regionu očekávat po celé odpoledne, večer a zpočátku i v noci na čtvrtek.


Nejvyšší denní teploty: 17/19 °C (maxima během dopoledne a poledne), odpoledne ochlazení

Pravděpodobnost srážek: ráno: 10 % - malá, dopoledne střední - 50 % , odpoledne velká - 90 %

Obrázek 2: Předpověď srážek na středeční odpoledne od modelu GFS (vlevo) a Aladina (vpravo)


ČTVRTEK:

Ve čtvrtek bude na obloze proměnlivější oblačnost - od polojasna po oblačno. Jednat se bude především o kupovitou oblačnost. Během dne se může vyskytnout přeháňka. Výjimečně nelze opět vyloučit také bouřku. Přeháněk bude výrazně méně než v průběhu středy, zasáhnou třetinu, max. polovinu území našeho regionu a celkové srážkové úhrny budou nízké. K večeru od západu přibývání frontální oblačnosti.


Nejvyšší denní teploty: 17/19 °C

Pravděpodobnost srážek: střední: 40-60 % Procento zasaženého regionu: menší než polovina

Obrázek 3: Předpověď oblačnosti podle Aladina (vlevo) a srážek (vpravo). Žluté fleky = kupovitá oblačnost.


PÁTEK:

Oblačno až zataženo. Přes den nás bude přecházet srážkové pásmo spojené s další frontou. Během odpoledne a večera budou srážky ustávat.


Nejvyšší denní teploty: 15/17 °C

Obrázek 4: Páteční srážky podle Aladina


Zatím to vypadá, že v podobném duchu, občas s přeháňkami a přechody pásem občasného deště, se bude počasí chovat i o víkendu.

96 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše