POČASÍ V DALŠÍM TÝDNU POTĚŠÍ MILOVNÍKY TEPLA

Aktualizováno: 26. 6. 2019

Víkend byl u nás ve znamená zvětšené oblačnosti, zejména v sobotu se ještě objevily nějaké přeháňky nebo bouřky, což bylo dáno tím, že jsme byli pod vlivem zvlněné studené fronty nad Slovenskem a Rakouskem.


Již nyní se však začíná prosazovat tlaková výše se středem nad Skandinávii a oblačnost se od odpoledne začala protrhávat. V dalších hodinách se střed této anticyklóny bude přesouvat nad Pobaltí, přičemž po její zadní straně k nám od jihu zesílí příliv velmi teplého vzduchu (OBRÁZEK 1).


Uprostřed týdne však vliv tlakové výše nad kontinentem zeslábne a od severu nás ovlivní brázda nižšího tlaku vzduchu, ze které se vytvoří samostatná tlaková níže, která bude postupovat přes Skandinávii, Pobaltí dále do Ruska. Po zadní straně této tlakové níže sem od severu dorazí přechodně chladnější vzduch, který srazí teploty dolů (OBRÁZEK 2).


-> V našem regionu bude pokles teplot největší z celého Česka, protože budeme nejblíže k tlakové níži a "bazénu" studenějšího vzduchu a zároveň směrem na sever neleží hory, který by jeho příliv zablokovaly (to udělají částečně Krkonoše, Jeseníky a Karpaty).


Pátek tedy poskytne úlevu od tropických veder. Na sobotu a neděli se opět oteplí. Projevy studené fronty budou velmi slabé, přinese jen přechodně zvětšenou oblačnost se srážkami. Za ní se bude oblačnost rychle protrhávat.

Obrázek 1: Poloha tlakových útvarů v pondělí. Zdroj: Wetterzentrale.de

Obrázek 2: Poloha tlakových útvarů ve čtvrtek. Zdroj: Wetterzentrale.de


 

PŘEDPOVĚĎ NA JEDNOTLIVÉ DNY


PONDĚLÍ - ÚTERÝ - STŘEDA:

V pondělí bude většinou skoro jasno až polojasno, během dne ještě nárůst kupovité oblačnosti a přechodně až oblačno. V úterý a ve středu počítáme už po celý den s jasnou nebo skoro jasnou oblohou. Beze srážek.


Nejvyšší denní teploty budou mít vzestupnou tendenci. V pondělí vystoupí na 27/29 °C, v úterý 31/33 °C, ve středu 32/34 °C.


ČTVRTEK:

Zpočátku jasno nebo skoro jasno, během dne v souvislosti se studenou frontou od SZ postupné přibývání oblačnosti, možnost přeháňky nebo bouřky!

Pravděpodobnost srážek střední - 50 % (bude se upřesňovat, z pohledu neděle je lehce ošidné odhadovat množství srážek na 4. den dopředu). Nejvyšší denní teploty vystoupí ještě před frontou na 30/32 °C, během dne ochlazování. (V případě, že by se přechod studené fronty uspíšil, teploty by nestačily vystoupit nad 30 °C, v tuto chvíli nepředpokládáme).


PÁTEK - SOBOTA - NEDĚLE:

Málo oblačnosti, opět většinou jasno až polojasno.


Nejvyšší denní teploty v pátek kolem 25 °C, sobota-neděle postupně 26-29 °C. (Míra oteplení na příští víkend se bude taky ještě upřesňovat, doporučujeme sledovat aktualizovanou předpověď ČHMÚ, a to pro Moravskoslezský kraj od regionální pobočky v Ostravě).


 

AKTUALIZACE: STŘEDA 11:00


Přinášíme aktualizaci nedělní předpovědi na konec tohoto týdne.

Oproti nedělním předpokladům nedochází k žádné výrazné změně v rozložení tlakových útvarů. Jen čtvrteční fronta půjde o pár hodin dříve, a tak se přes den už maximální teplota nedostane na 30 °C, ale vystoupí maximálně na 26 °C. Studená fronta bude postupovat ve čtvrtek v brzkých ranních hodinách. Platí, že se na ní v období mezi 3:00 - 6:00 může objevit přeháňka nebo bouřka. Přes den už tak beze srážek.


Páteční ochlazení pak bude trochu výraznější, teploty se místo slibovaných 25 °C dostanou max. na 22-23 °C. Během dne se bude tvořit kupovitá oblačnost, přičemž nelze vyloučit nějakou slabší přeháňku.

O víkendu proběhne vývoj podle předpokladů, v sobotu vystoupí teploty nad 25 °C, v neděli opět 28-30 °C. Neděle a pondělí budou s velkou pravděpodobností nejteplejšími dny, posléze se opět ochladí.

88 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše