POČASÍ V NEJBLIŽŠÍCH HODINÁCH


PÁTEK ODPOLEDNE A VEČER:

První půlka dnešního dne byla ve znamení nízké inverzní oblačnosti, kterou známe zejména ze zimního půlroku. Včerejší večerní bouřky nasytily prostředí vlhkostí, což v kombinaci s radiačním ochlazováním během noci vedlo ke kondenzaci (tvorbě oblačnosti).


Oblačnost už se však rozpouští a tento proces by měl pokračovat i během odpoledne. Zpočátku nelze vyloučit, zejména v horských oblastech přeháňku nebo bouřku. Šance však s večerem spadne k nule a oblačnost by se měla protrhat do vyjasnění.


Nejvyšší denní teploty jsou ovlivněny oblačností, a tak dnes nepadne tropická třicítka. Přesto by se měly v maximu dostat ještě na nějakých 28/29 °C.

 

V sobotu odpoledne začne přes ČR od západu postupovat studená fronta. Před ní k nám vyvrcholí příliv velmi teplého vzduchu od jihu. SOBOTA:

Většinou skoro jasno až polojasno. Během dne se bude přes část území přesouvat oblačnost vyšších pater (cirrus, cirrostratus), přes kterou bude však slunce prosvítat. K večeru a v noci na neděli přibývání oblačnosti.

Po většinu dne nečekáme žádné srážky. Během odpoledne a večera rostoucí šance na přeháňku nebo bouřku (pravděpodobnost výskytu ještě malá = do 30 %). Později večer a hlavně v noci na neděli šance na přeháňku a bouřku vyšší (60%). Dá se tedy říct, že v noci na neděli očekáváme nějaké srážky v našem regionu. Bouřky mohou být i intenzivní!


Nejvyšší denní teploty: 32 až 34 °C.

 

V nedělních dopoledních hodinách se v prostoru nad námi bude nacházet postupující zvlněná fronta, která se zde ještě na pár hodin zastaví, protože se zasekne o Karpaty. Během odpoledne postoupí na východ.


NEDĚLE:

Nedělní počasí bude výrazně ovlivněno průběhem počasí během noci. Zatím to vypadá, že bude z rána spíše polojasno až oblačno (v důsledku zbytkové oblačnosti z nočních/ranních bouřek). Během dne bude docházet k tvorbě lokálních přeháněk a bouřek (velikost zasaženého území = 50 %).


Nejvyšší denní teploty: 26/28 °C.


NEJISTOTY v době psaní článku: 1) Malá změna polohy studené fronty (10-50 km) může ovlivnit to, jestli nedělní lokální bouřky naskáčou v oblasti Beskyd nebo až na Slovensku. 2) Množství dopolední oblačnosti po nočních bouřkách na Moravě -> ovlivní množství energie pro bouřky a jejich potenciální nebezpečí.


Nedělní předpověď budeme aktualizovat!!

189 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše