POSTUP BOUŘEK PŘES ČR [ON-LINE]

Aktualizováno: 1. 7. 2019

Tento článek je průběžně upravován. Předpověď budeme aktualizovat ve snaze co nejpřesněji odhadnout (na hodiny) vývoj počasí během dne. Situaci budeme během pondělí sledovat on-line, dozvíte se aktuální informace o poloze bouřek. Vše budeme sdílet také na našem FB kanále.

 

18:30 AKTUÁLNÍ SITUACE


Právě přes náš region přešly zbytky bouřkového systému, který prošel z Čech přes celou Moravu a zeslábl na hranicích Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Nějaké slabší jádro zasáhlo Beskydy (Horní Lomná a okolí) s tím, že z Třince šlo pozorovat několik mezimračných blesků typu anvil crawler.


Za tímto rozpadajícím se bouřkovým systémem postupuje ještě další pás bouřek, který budeme sledovat, ale když naši specifickou orografii nedokázal překonat ani předchozí systém, tak to na žádnou potenciálně nebezpečnou situaci již nevypadá. Za studenou frontou se ochladí a v dalších dnech můžeme očekávat normální letní teploty.


Na obrázku můžete vidět sumaci bleskových výbojů (postup bouřek).
17:00 HOD: BOUŘKY POSTUPUJÍ JIHOMORAVSKÝM, ZLÍNSKÝM, OLOMOUCKÝM A SEVERNÍ ČÁSTÍ MORAVSKOSLEZSKÉHO KRAJE


15:30 HOD: BOUŘKY VSTOUPILY NAD ZÁPADNÍ MORAVU


Bouřkový systém začíná ovlivňovat západní Moravu, severozápadním směrem od Brna. V poměrně stálém liniovém uskupení postupuje dále na východ. Osamocená bouřka severně od Olomouce, kterou jsme komentovali v předešlé aktualizaci postupovala pomalu jihovýchodním směrem, jednalo se pravděpodobně o supercelu (viz teorie bouřek). Nyní se kolem této bouřky začaly formovat další a utvořily linii, která se při dalším vývoji pravděpodobně přidá k postupujícímu systému. Systém se pravděpodobně při dalším vývoji bude posunovat na východ a zasáhne Beskydskou oblast.


Obr. 2: Radarový snímek z 15:30 SELČ. Zdroj: radar.bourky.cz


14:00 HOD: SYSTÉM BOUŘEK POSTUPUJE PŘES VYSOČINU


Bouřky začaly vznikat západně od Plzně kolem 10:00 hod a postupně se začaly organizovat do linie, která aktuálně postupuje přes Vysočinu směrem na východ (obr. 1). Bouřky místy obsahují bílá jádra, kde se nachází krupobití. Podle našich informací jsou kroupy v průměru i 5 cm velké. Očekáváme, že bouřky budou postupovat dále na východ a okolo 17:00 hod zasáhnou naši oblast. Nad Mohelnickou brázdou se vyskytuje osamocená bouřka bez výraznějšího postupu, pravděpodobně se při dalším vývoji sloučí s postupujícím systémem.


Obr. 1: Radarový snímek ze 14:00 SELČ. Zdroj: radar.bourky.cz


KOMENTOVANÁ PŘEDPOVĚĎ POČASÍ (aktualizace 1. 7. 7:30, D. Gorný)


VÝVOJ POČASÍ V PRŮBĚHU DNE:


Ráno a dopoledne většinou jasno nebo polojasno, v 2. polovině odpoledne postupně přibývání oblačnosti. Večer už oblačno, postupně až zataženo s přeháňkami a bouřkami, i velmi silnými.


Nejvyšší denní teploty: 33/36 °C Pravděpodobnost srážek: Dopoledne 0 %, první část odpoledne 0 %, druhá část odpoledne 30 %, večer 90 %


Předpokládaný příchod bouřek: 18-20:00 (budeme sledovat on-line)


UPOZORNĚNÍ č. 1: VELMI VYSOKÉ TEPLOTY


Přes Českou republiku bude během pondělí přecházet studená fronta. V pondělí odpoledne (kolem 17:00) se bude nacházet na pomezí Čech a Moravy. Před ní k nám bude od jihozápadu vrcholit příliv velmi teplého vzduchu. Den bude proto velmi teplý a na některých stanicích možná vůbec nejteplejší z celého roku! Maximální teploty stihnou vystoupat na 33/36 °C!


Před velmi vysokými teplotami platí také výstraha ČHMÚ. Celé její znění zde mimořádně nedáváme z důvodů lepší přehlednosti. VÝSTRAHA: http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/om/vystrahy/index.htmlUPOZORNĚNÍ č. 2: VELMI SILNÉ BOUŘKY

Na studené frontě budou velmi příhodné podmínky pro tvorbu velmi silných bouřek. Bouřky budou mít potenciál na velmi silné nárazy větru a kroupy. Vzhledem k rychlému postupu bouřek jsou rizika spojená s přívalovými srážkami menší.


Nárazy větru mohou dosahovat 25-30 m/s, kroupy mohou mít velikost i přes 2 cm. Na druhou stranu, nečeká nás zase žádná apokalypsa! S nebezpečnými projevy bouřek je nutno počítat, avšak nevyskytnou se na celém území.


Také před velmi silnými bouřkami (2. stupeň nebezpečí) platí výstraha ČHMÚ. VÝSTRAHA: http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/om/vystrahy/index.html


JAK TO VIDÍ RANNÍ MODELY?

I ranní výstupy z modelů se stále shodují na tom, že nás ve večerních hodinách zasáhnou bouřky. Na obrázku je vidět model Aladin (vlevo), a model GFS (vpravo). Podobné scénáře však mají i ostatní.

Zdroj: ČHMÚ/Wetterzentrale.de

Že bude dnes hlavním nebezpečím bouřek velmi silný vítr ukazuje i meteogram od Aladina, který jsme si nechali vykreslit pro Frýdek-Místek. Můžete vidět, že Aladin očekává nárazy větru až 35 m/s. Ze zkušenosti víme, že může trochu nadhodnocovat a reálná hodnota bude závislá na přesné poloze bouřkového systému. Je však důležité být na pozoru!

Zdroj: ČHMÚ

Předpověď na dnešní den vydal i ESTOFEX, který se zaměřuje na předpovídání konvektivních bouří v Evropě a má velmi dobrou úspěšnost. Předpověď se shoduje s našimi předpoklady a předpovědí ČHMÚ. Pro naší oblast platí 2. stupeň. Textové znění si můžete přečíst na webu: http://www.estofex.org/


Jak se situace liší od výstrah v předchozích dnech?

Během června se pro naše území vydalo několik výstrah před silnými bouřkami - ne všude však bouřky skutečně byly (a mělo to tak být), protože se jednalo o výstrahy na lokální orografické bouřky, které se omezovaly jen na velmi malé území a často byly téměř bez pohybu.


Tahle situace je úplně jiná. Zítra nás ve večerních hodinách čeká svižný postup studené fronty (žádná pomalu postupující zvlněná SF jak v předchozích týdnech).

I tak jako vždycky to neznamená, že silné projevy budou všude.


-> -> - > Sledujte nás během celého dne.

 

PŘEDBĚŽNÁ ZPRÁVA (29. 6. 14:00)


Pondělní počasí bude v našem regionu ovlivněno studenou frontou. Vypadá to, že během odpoledne a večera se vyskytnou přeháňky a hlavně bouřky, které se jeví, že budou mít potenciál býti nebezpečné. Zatím není v platnosti žádná výstraha. Jak se bude situace vyvíjet a upřesňovat, tak budeme do tohohle článku vkládat nové informace.


1 269 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše