Potrápí nás velmi silný vítr

I náš region v nejbližších hodinách výrazně ovlivní hluboká tlaková níže Sabine, jejíž střed se bude přesouvat z Atlantiku nad severní Skandinávii.

Obrázek 1: Tlakové útvary nad Evropou, model GFS (Z: Wetterzentrale.de)


 

ČHMÚ vydal výstrahu před VELMI SILNÝM VĚTREM (2. stupeň nebezpečí).

Výstraha platí od 9.2. 18:00 do 11.2. 18:00


Vítr bude v nárazech dosahovat rychlostí: NIŽŠÍ POLOHY: 25 m/s HORY: 30-35 m/s.

 

V průběhu nedělního dne bude průběžně zesilovat vítr. Na níže přiložených obrázcích jsou odhadované maximální nárazy větru podle Aladina a jejich přibližné rozložení v čase. Nejsilnější vítr bude v noci na pondělí, zítra dopoledne před studenou frontou a na studené frontě, která prosviští naší oblasti kolem poledne!


Ostravská pánev (+ Frýdek-Místek, Nový Jičín): silný vítr bude foukat už od noci, ale nejsilnější předpokládané nárazy větru budou během zítřejšího dopoledne a kolem poledne na studené frontě. Vítr bude v nárazech dosahovat rychlostí 20-25 m/s.


V závětří hor a zejména v Jablunkovské brázdě (Třinec, Jablunkov), případně v jiných exponovaných oblastech směrem na jih v podhůří Beskyd se budou silné nárazy větru objevovat už během noci. Mohou zde být i silnější než posléze na studené frontě (vliv orografie). V Jablunkovské brázdě je většinou dosahováno nejsilnějších nárazů větru, když má vítr více jižní než západní sklon, což bude právě během noci.


Se studenou frontou bude postupovat pás srážek, který nás rychle přejde. Výjimečně nelze vyloučit také bouřku. Odpoledne se pak v postfrontálním prostoru lokálně objeví přeháňky.


V pondělí odpoledne vítr lehce zeslábne a opět zesílí během úterního dne, ale tentokrát již nedosáhne takové intenzity jako předtím.


Obrázek 2: Předpokládané maximální nárazy větru podle Aladina (Z: FB ČHMÚ)

Obrázek 3: Časové rozložení síly větru podle Aladina (Z: ČHMÚ) AKTUÁLNÍ NOVINKY i na FB: https://www.facebook.com/meteobeskydy/

1 667 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše