Pozorujte noční svítící oblaka (NLC)

Noční svítící oblaka neboli Noctilucent clouds se řadí mezi specifický druh oblak. Na rozdíl od běžné oblačnosti se vyskytují v mnohem větší výškách, a to až kolem 75-90 km nad zemí.


Poznáte je podle toho, že mají stříbřitou barvu (vzácněji může být jejich část zbarvena až do modra či žluto-červena). Skládají se z drobných ledových částic. Vzhledově se velice blíží cirrovité oblačnosti. Cirrus od nočních svítících oblak rozlišíte tak, že v době po západu slunce cirrus úplně ztmavne, zatímco nad temnou krajinou se rozzáří právě noční svítící oblaka.

Oblaka jsou viditelná pouze po část roku během večerního a ranního svítání - v době, kdy se sluneční kotouč nachází asi 6 až 16° pod obzorem a nasvěcuje oblaka zpoza horizontu. Oblaka se na obloze objevují na několik desítek minut až hodin přibližně mezi 22:00 až 00:00 SELČ, a to nad severozápadním až severním obzorem. Časně ráno jsou NLC viditelná spíše nad severovýchodním až severním obzorem, a to mezi 2:00-4:00 SELČ. Přesný čas výskytu se na území ČR liší - tak, jak se liší čas východu a západu slunce v průběhu letních měsíců. Roli hrají také zeměpisné souřadnice místa. Délka úkazu je rovněž ovlivněna výškou a přesnou polohou nočních svítících oblak. V nejextrémnějších případech mohou vybíhat až téměř k zenitu.


Hlavním obdobím výskytu NLC je na našem území červen a červenec, avšak vzácně se dají spatřit už na konci května nebo ještě na začátku srpna.


Více informací + o tom, jak odhadovat, že právě dnes by mohly být vidět píšeme v teorii: https://www.meteobeskydy.com/nocni-svitici-oblaka


FOTO: Radek Šubert (Člen Meteo Beskydy)

62 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše