Prší, sněží, díky nasyceným povodím stoupají řeky

Počasí v našem regionu ovlivňuje tlaková níže, jejíž střed se bude v následujících hodinách přibližovat k nám, konkrétně se bude posouvat z Balkánského poloostrova nad Slovensko a Polsko. Proto musíme v následujících hodinách počítat s trvalými srážkami.


Pohled na srážkové pásmo. Z: SHMÚ Aktuální postup srážek lze sledovat zde: http://radar.bourky.cz/ http://www.shmu.sk/sk/?page=1&id=meteo_radar https://meteo.imgw.pl/dyn/#group=radar&param=cmax


1) V NÁSLEDUJÍCÍCH 36 HODINÁCH JSOU OČEKÁVÁNY DALŠÍ VYSOKÉ ÚHRNY SRÁŽEK

Podle předpokladů numerických modelů lze očekávat, že k současným úhrnům spadne další 50-70 mm srážek. Srážky budou trvalé, a budou rovnoměrně rozloženy po celém regionu. Ustávání srážek lze čekat až ve středu večer. Srážky budou trvalého charakteru bez větších pauz.


Obrázek vlevo: Úhrn srážek do středečního rána (ALADIN(ČHMÚ) Obrázek vpravo: Úhrn srážek od středečního rána do čtvrtečního rána (ALADIN/ČHMÚ)

2) POVODÍ JE PO LETNÍCH DEŠTÍCH NASYNÉ, PROTO RYCHLE STOUPAJÍ HLADINY


Vzhledem k vysoké nasycenosti půdy se veškeré spadlé srážky ihned dostávají do řek. Vsak do půdy je v tuto chvíli již minimální, což je vidět už na současném stavu vodních toků. Další srážkové úhrny proto znamenají jediné - řeky budou nadále stoupat, a za několik málo hodin lze očekávat, že budou dosahovat 2.SPA a pokud skutečně spadne předpovídané množství srážek a nenastane nějaká změna, tak nelze vyloučit ani 3.SPA či lokální vylití některé z menších říček/potoků.


Obrázky: ČHMÚ Aktuální stavy na řekách lze sledovat zde: https://www.meteobeskydy.com/hladiny-rek http://hydro.chmi.cz/hpps/index.php?lng=CZE


3) NA HORÁCH SNĚŽÍ, SITUACE SE BUDE VYVÍJET


Na horách od nočních či brzkých ranních hodin sněží. Ráno byly sněhové vločky registrovány i v polohách okolo 700 metrů nad mořem, od 900 metrů se pak tvoří už i významnější sněhová pokrývka. V nejvyšších partiích Beskyd leží nyní i desítky cm nového sněhu. Nad 900 metrů jsme v dopoledních a poledních hodinách zatím také registrovali teploty pod bodem mrazu.


V průběhu odpoledne a noci se však bude (nejen) na horách oteplovat, a proto lze očekávat, že se hranice sněžení bude postupně posouvat nahoru. Přechodně se proto může na hory vrátit déšť, ráno a zítra dopoledne by se měly sněhové vločky posunout zase níž. Je třeba si také uvědomit, že tající sněhová pokrývka z nižších nadmořských výšek bude taktéž přispívat k vodnosti řek!


Foto: Jiří Nesyt (vlevo) / Přemysl Paskuda (vpravo)

SKUPINA LYSOHOŘI NA FACEBOOKU

Foto: Jiří Nesyt / SKUPINA LYSOHOŘI NA FACEBOOKU


223 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše