Proč únorové počasí připomíná spíše duben?

Po ranním probuzení se podíváme na oblohu a jsme přivítáni slunečními paprsky. Ale za hodinu začne z ničeho nic přibývat oblaků a přidá se déšť se sněhem střídaný krupkami za doprovodu nárazového větru. Člověk si při pohledu na zataženou oblohu řekne, že z toho dne zase nic nebude. Ale kupodivu za dvacet minut se mraky rozeženou a začne opět svítit Slunce. V tomto okamžiku si většina z nás myslí, že si počasí dělá, co chce. Jako by s námi žertovalo. Proč ale místo třeskutých únorových mrazů a vydatných sněhových nadílek prožíváme aprílové počasí? Pokusím se na tuto otázku odpovědět v tomto článku.


Za ráz počasí v průběhu této zimy může mimořádně silný polární vír. Jedná se o vzduch proudící okolo zemských pólů. Na severní polokouli se tento vír projevuje v zimní polovině roku, během jara zaniká a obnovuje se zase v průběhu podzimu. Proudící vzduch můžeme shledat ve vyšších vrstvách atmosféry, konkrétně ve středních a vrchních částech troposféry a spodních částech stratosféry, kam prorůstá v zimním období (obrázek 1 levá část).


Obr. 1: Schematické znázornění polárního víru nad severní polokoulí. Levý obrázek demonstruje silný a stabilní polární vír, pravý potom oslabený a deformovaný polární vír. (Zdroj: www.globalweatherclimatecenter.com)


V průběhu letošní zimy se setkáváme s mimořádně silným polárním vírem. Pro Evropu a vesměs celou severní polokouli to znamená menší vpády studeného vzduchu směrem na jih a silné západní proudění. Silný polární vír udržuje arktický vzduch v oblasti severního pólu a nevpustí jej do nižších zeměpisných šířek. Proto je letošní zima v Evropě nadprůměrná. Naopak tato situace svědčí arktickému mořskému ledu, ten disponuje největším rozsahem za posledních 11 let. Pokud je polární vír oslaben (obrázek 1 pravá část), arktický vzduch se dostává do nižších zeměpisných šířek, ale také teplý vzduch se deportuje na sever a negativně působí na množství mořského ledu.


Sílu polárního víru posuzujeme podle indexu Arktické oscilace. Pokud jsou hodnoty indexu kladné, registrujeme silný polární vír. Analogicky při záporných hodnotách indexu bude vír oslaben. Jak vyplývá z obrázku 2, kladná fáze Arktické oscilace přetrvává od konce prosince až do dnešních dnů. Dokonce v pondělí 10. 2. 2020 byla zaznamenaná nejvyšší hodnota od roku 1990. Za tuto kladnou anomálii může extrémně nízký tlak nad Arktidou a abnormálně silné subtropické tlakové výše nad Atlantikem a Pacifikem. Mezi těmito tlakovými útvary zesiluje západní proudění. Extrémně silné proudění decimuje Českou republiku v podobě častých vichřic a orkánů, ale také napomohlo k rychlým leteckým přeletům přes Atlantik.


Obr. 2: Vývoj indexu Arktické oscilace v posledních měsících. (Zdroj: cpc.ncep.noaa.gov)


Celý tento týden je naše území pod vlivem silného severozápadního proudění, které poskytuje vhodnou dynamiku pro tvorbu intenzivních přeháněk a také bouřek. Na obrázku 3 můžeme pozorovat bouřku, která se během středy vyskytla v oblasti okolo Moravského Berouna. Do oblasti Beskyd již pak většinou dorazily intenzivní sněhové přeháňky bez elektrických výbojů.


Obr. 3: Radarový snímek ze středy 12. 2. 2020. (Zdroj: radar.bourky.cz)


Střídavě teplé a chladné počasí bude pokračovat i v následujících dnech. Během noci na pátek a pátku nás od západu ovlivní frontální systém, za kterým se přechodně ochladí. Ochlazení bude trvat do neděle, kdy se dostaneme do teplého jihozápadního proudění, tak musíme počítat s maximy okolo 10 °C, při mlze nebo nízké oblačnosti budou teploty nižší. V pondělí se opět setkáme se silným větrem, který bude zesilovat před zvlněnou studenou frontou, která naše území ovlivní v noci na úterý. Pondělní den bude také nejteplejší s maximy okolo 12 °C, od úterý se opět začne ochlazovat. Situaci budeme monitorovat a upřesňovat.

411 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše