Komentář k možným silným bouřkám

Nad Českem se aktuálně vlní studená fronta. Oblast Beskyd se prozatím nachází v teplém sektoru a v následujících hodinách zde bude stále ještě zesilovat příliv teplého vzduchu od jihozápadu. Studená fronta s přechodným ochlazením nás přejde až v 2. polovině noci. V troposféře dnes panují výborné dynamické podmínky, které jsou vyjádřeny vysokými hodnotami střihu větru (v hladinách 0-3 a 0-6 km). To znamená, že se s výškou výrazně mění rychlost větru. Předpovídané jsou také vysoké hodnoty helicity (SREH), která udává schopnost vzduchu při svém výstupu proudit po spirále, a tak vítr s výškou mění také svůj směr. Oba zmíněné parametry jsou základním předpokladem pro vývoj silných bouří.


Aby však byly tyto parametry využity, musí být v atmosféře dostatečné množství energie. V tom je dnes menší háček. Pokud se potvrdí modelové předpoklady, měly by být dobré podmínky pro vznik bouřek. Vzhledem k tomu, že přes nás ale od rána stále přechází nějaká oblačnost, je otázkou, jak se vzduch skutečně stačí prohřát, jaké bude skutečné množství energie. Ve vyšších vrstvách atmosféry proudí od jihu teplý vzduch, a tak pokud se dostatečně neprohřejí spodní vrstvy, vzestupné proudy budou zastavovány teplotními inverzemi v různých výškách nad zemí (zákony fyziky - vystupující částice nemůže dále stoupat, pokud se dostane do vrstvy, která je teplejší). To může buď úplně zablokovat vznik bouřek, anebo bude využita jen část energie, a vytvoří se slabší přeháňky nebo slabší bouřky. Jak moc se realita liší od modelových předpokladů zjistíme až z aerologických měření (sondaze.bourky.cz) během odpoledne.


Obrázek 1: Aktuální pohled nad Evropou z družice MSG (produkt VIS-IR) Je vidět velké množství oblačnosti táhnoucí se z Francie přes Německo, Rakousko až do Čech na vlnící se frontě.

Situaci budeme sledovat. V nejlepším případě a za naplnění modelových předpokladů existují podmínky i pro vznik tzv. supercel. Nějaké přeháňky a bouřky mohou vznikat už během odpoledne v předfrontálním prostoru. Pokud bude jejich vývoj zablokován (viz výše), stále je šance, že se nějaké vyskytnou v průběhu večera nebo až v noci na studené frontě.


Tak či tak, i při stoprocentním naplnění předpokladů jsou bouřky s intenzivními projevy velmi lokální.

 

PŘEDPOVĚĎ ESTOFEXu: 2. stupeň na bouřky, více na: http://www.estofex.org/

 

VÝSTRAHA ČHMÚ: ČHMÚ vydal dopoledne výstrahu před OJEDINĚLÝM výskytem silných bouřek. Výstraha platí od dnešních 17:00 do zítřejších 2:00 SELČ. Varuje před ojedinělými srážkovými úhrny kolem 30 mm, kroupami a nárazy větru kolem 20 m/s.146 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše