Sobota bude slunečná a teplá, od neděle ochlazování

AKTUÁLNÍ SITUACE:

V poslední dnech ovlivňuje naše počasí málo pohyblivá tlaková výše, která se rozprostírá nad střední Evropou. Tato tlaková výše blokuje postupující tlakové níže a s nimi spojené frontální systémy v postupu do střední Evropy. Tlakové níže postupující z Atlantiku tak putují tzv. severní drahou přes Skandinávii dále do Ruska. Dnešní den je malou výjimkou, kdy do našeho regionu zasahuje oblačnost související s frontálním rozhraním (resp. rozpadající se studenou frontou) postupující přes Polsko.


Obr 1: Snímek z družice MSG z 11:00 SEČ (Zdroj: ČHMÚ)

Jak můžete vidět na přiloženém obrázku, oblačnost se vyskytuje jen na malém procentu území Česka. Náš region je však na tyto situace při severních směrech proudění velice náchylný, jelikož nás ze severní strany neobklopuje žádné pohoří, které by oblačnost zablokovalo tak, jak to udělal např. Hrubý Jeseník. 


VÝHLED POČASÍ NA VÍKEND


Počasí v sobotu bude stále pod vlivem tlakové výše, ale tentokrát už sem nebude zasahovat oblačnost z Polska. V neděli začne naše území od severozápadu ovlivňovat studená fronta spojená s tlakovou níží nad severní Skandinávií. Za touto studenou frontou k nám bude mezi brázdou nízkého tlaku nad Pobaltím a tlakovou výší nad Britskými ostrovy pronikat od severu studený vzduch.


Sobota: Sobotní den nabídne v našem regionu teplé a slunečné počasí. Převážnou část dne bude jasno až polojasno. Pouze v ranních a brzkých dopoledních hodinách se na některých místech můžou zdržovat mlhy (model Aladin dává největší pravděpodobnost na Ostravsku a Poodří). K večeru začne od SZ oblačnosti přibývat, ale žádné srážky nečekáme. Maximální teploty se v nížinách dostanou na 18/20 °C.


Neděle:


Nedělní počasí již bude ovlivněno přechodem studené fronty, která srazí maxima teplot v nížinách na 12/14 °C. Bude většinou oblačno, během dne přechodně polojasno, k večeru v souvislosti se studenou frontou opět přibývání oblačnosti a ojediněle přeháňky, na hřebenech hor sněhové. 

STRUČNĚ O CHARAKTERU POČASÍ V DALŠÍM TÝDNUDalší a výraznější studená fronta nás přejde v pondělí později odpoledne a večer. Přinese s sebou i více oblačnosti a srážek než ta nedělní. Zejména v pondělí večer, v noci na úterý a zpočátku i v úterý to předběžně vypadá na občasný déšť nebo přeháňky. V celkovém součtu ale neočekáváme žádné vysoké úhrny srážek.


Ochlazení znamená rovněž i návrat sněhových vloček. V nejvyšších polohách Beskyd se mohou čekat už v neděli, avšak srážek bude málo. Po pondělní studené frontě se ochladí výrazněji a hranice sněhových srážek se posune do středních poloh. V úterý ráno nemůžeme vyloučit sněhové vločky ani v nižších polohách. V pondělí a úterý bude foukat také čerstvý Z až SZ vítr, který bude snižovat pocitovou teplotu.


Od středy se bude opět pozvolna oteplovat a vypadá to na návrat jarního počasí.


Obr. 2: Ansámbly modelu GFS. (Zdroj: Wetterzentrale)


139 zobrazení1 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše