Sobotní srážky


Během pátku a soboty přecházela přes Českou republiku rozpadající se zvlněná studená fronta spojená s tlakovou níží situovanou západně od Britských ostrovů.


Obr. 1: Synoptická situace nad Evropou v pátek 5. 4. 2018 v 18.00 UTC. Zdroj: www1.wetter3.de


První srážky na zvlněné studené frontě jsme registrovali během pátečního dne na severovýchodě České republiky. Srážky byly ve formě přeháněk. Některé přeháňky mohly být lokálně silnější, což dokazují oranžové radarové odrazy (obr. 2).
Obr. 2: Radarový snímek přiblížený na oblast severní Moravy pořízený v pátek 5. 4. 2019 ve 14.15 UTC. Zdroj: portal.chmi.cz


Během noci na sobotu docházelo k přibývání velké oblačnosti od jihovýchodu (obr. 4). Oblačnost přinesla srážky především do Beskyd a Moravské brány, kde se srážkové úhrny místy vyšplhaly až k 10 mm. Nejvyšší srážkové úhrny jsme registrovali v oblasti Jablunkovské brázdy a Slezských Beskyd. Naopak nejméně srážek v oblasti spadlo v Podbeskydské pahorkatině okolo měst Nový Jičín a Frenštát pod Radhoštěm. Rovněž málo srážek bylo naměřeno v Rožnovské brázdě (obr. 3).


Obr. 3: Srážkové úhrny ze soboty 6. 4. 2019. Zdroj: portal.chmi.czObr. 4: Radarový snímek přiblížený na oblast severní Moravy pořízený v sobotu 6. 4. 2019 ve 04.15 UTC. Zdroj: portal.chmi.cz


Zdroje:

https://www.edpp.cz

portal.chmi.cz

www1.wetter3.de

56 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše