Synoptická situace bude blokovat přísun srážek do Česka

Blokující synoptické situace způsobují stejný ráz počasí, který přetrvává delší dobu. Tyto podmínky mohou vyústit v extrémní atmosférické projevy. K těmto projevům můžeme řadit například povodně, nebo také sucho a déletrvající vlny veder. Právě sucho a horko bude sužovat naše území v tomto týdnu.


Co se při těchto situacích děje v atmosféře? Existují atmosférická blokování, tedy jedná se o synoptické situace, které jsou po určitou dobu stacionární a na daném území minimalizují srážkovou činnost. Prekurzorem těchto situací je přerušení zonálního proudění a vyklenutí tlakové výše směrem k severu v mírných zeměpisných šířkách. Situace lze nejlépe detekovat na synoptických mapách ve výšce 500 hPa.


Typů blokových situací existuje několik. Zde se budeme zabývat pouze jedním typem, který tento týden promluví do počasí nad naším územím. Jedná se o OMEGA BLOK. Jak již název napovídá, konfigurace tlakových útvarů nad Evropou bude připomínat řecké písmeno omega (Ω). Tlakové níže jsou situovány v západní a východní Evropě, čili po stranách tlakové výše nad střední Evropou (obr. 1). Nad tlakovou výší se nachází výběžek vyššího tlaku vzduchu ve výšce 500 hPa (černé izobary na obrázku 1). Oblast s vysokým tlakem vzduchu opanuje teplé a suché počasí se slabým větrem. Srážky jsou rozloženy v nízkotlakých oblastech po stranách omega bloku. Z hlediska teplotních charakteristik vyšší teploty budou vévodit levé straně bloku a nižší naopak pravé straně.


Obr. 1: Synoptická situace nad Evropou ve čtvrtek 25. 7. 2019. (Zdroj: wetter3.de)

Tento vzorec synoptické situace determinuje vyšší úspěšnost prognóz počasí. Především díky své stacionárnosti. Udržuje se zpravidla několik dnů až několik týdnů. Z toho vyplývá, že pokud se tato situace zformuje, je relativně snadno odhadnutelný vývoj počasí v následujících dnech.


Nad Evropou se tato situace utvoří během středečního dne, bude platit za teplé a suché počasí, které přetrvá až do víkendu, kdy jej ukončí přechod zvlněné studené fronty. Během tohoto týdne, respektive v podmínkách beskydského regionu od středy, můžeme očekávat vlnu veder s teplotami atakujícími i 35 °C.

88 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše