Teplé a větrnější počasí příštích dní

1. část článku: Komentář aktuálního počasí 2. část článku: Obecný výhled na další dny 3. část článku: Podrobná předpověď na víkend (pro laiky, nezajímá Vás teoretičtější úvod? Přeskočte sem.)

Po dlouhém období s převažujícím vysokým tlakem, kdy stav našeho počasí byl povětšinou podmíněn tlakovými výšemi rozkládajícími se nad pevninskou Evropou, přišla změna. Tlakové níže, které byly po většinu ledna blokovány oblastí vysokého tlaku vzduchu k postupu na východ, se nyní z Atlantiku začínají více dostávat až nad kontinent (viz obrázek 1).


Díky tomu panuje od úterý na našem území mnohem dynamičtější počasí. Přešla nás studená fronta, která po delší době rozrušila inverzní pokličku, jež nás svírala v chladu několik dní v řadě a díky níž byly vyšší partie Beskyd téměř permanentně teplejší než nížinaté oblasti, horské průsmyky a údolí.

Za studenou frontou se v přízemních vrstvách místy lehce oteplilo, a tak si na některých místech můžeme připadat spíše jako po přechodu teplé fronty (ne všude, inverze dělala v našem kraji velké regionální rozdíly). Na horách však začalo mrznout a příliv nové, chladnější, vzduchové hmoty se tam projevil ochlazením o 4-6 °C.

Obrázek 1: Synoptická situace nad Evropou ve čtvrtek ráno. (Z: ČHMÚ) ZELENÁ ŠIPKA ukazuje, jaký byl typický postup tlakových níží během ledna. ŽLUTÁ ŠIPKA označuje postup současné tlakové níže, která se "probila" k východu a díky tomu sem za studenou frontou pronikl chladnější vzduch.

 

V nejbližších dnech nás ale čeká výrazné oteplení, a to ve všech polohách. Teploty vystoupí nad 10 °C, a příroda nám dá, alespoň na chvíli, ukázku toho, jak chutná předjaří. Ačkoliv budou teploty výrazně nad průměrem, a na některých místech budou s velkou pravděpodobností atakovat i teplotní rekordy, ideální počasí to na venkovní aktivity moc nebude. Na obloze bude hodně oblačnosti a v souvislosti s frontálními systémy se objeví i srážky. Navíc bude v některých dnech poměrně větrno.


Ačkoliv se malinko změnila poloha tlakových útvarů, bude pokračovat trend letošní zimy, která je v Evropě nadprůměrně teplá. Zejména v její severní části je podle modelů leden až o 3-6°C teplejší než je pro toto období běžné. U nás pocit z teplé zimy lehce shazuje dolů inverzní charakter počasí.

Obrázek 2: Odchylka teploty v Evropě od začátku ledna. (Z: Weatherbell.com)

 

VÝSTRAHA ČHMÚ PŘED SILNÝM VĚTREM


Vzhledem k výraznějšímu tlakovému gradientu bude v následujících dnech trochu živější proudění a větrno. Od páteční půlnoci je v platnosti výstraha na silný vítr (1. stupeň - nízký stupeň nebezpečí). Vzhledem k nízkému stupni nebezpečí má zpráva spíše jen informativní charakter.


Foukat bude čerstvý, přechodně silný, západní až jihozápadní vítr s nárazy 15 až 20 m/s (na horách až 25 m/s). Výstraha platí od pátku 31. ledna 00:00 do pátku 31. ledna 16:00. Platí pro celé území našeho regionu.

 

PODROBNÁ PŘEDPOVĚĎ POČASÍ:


PÁTEK:

Většinou zataženo, po celý den možnost slabého občasného deště nebo přeháněk. Ve všech polohách srážky dešťové. Nejvyšší denní teploty: 10/12 °C

Na horách: 2/6 °C Čerstvý jihozápadní až západní vítr s nárazy kolem 15 m/s (hory: 20-25 m/s). VÝSTRAHA viz výše.

SOBOTA:

Převážně hodně oblačnosti, ale ne úplně kompaktní. Oblačno, na některých místech během dne chvilkami až zataženo. Někde se může naopak oblačnost na okamžik protrhat až polojasno. Spíše jen výjimečně se může objevit přeháňka nebo slabý déšť.


Nejvyšší denní teploty: 11/13 °C

Na horách: 2/6 °C


V noci na neděli nás přejde slabá studená fronta. Na ní bude zataženo a projde tudy pásmo s deštěm. Většinou ve všech polohách déšť, na konci srážkového pásma přejdou srážky v nejvyšších oblastech hor ve sněhové. Na frontě zesílí vítr a změní se z JZ/Z na Z/SZ.


NEDĚLE:

Za frontou opět převážně hodně oblačnosti. Střídavě oblačno až zataženo. V nížinách na severu regionu se může slunce ukázat spíš než na horách. Zejména na horách nelze vyloučit přeháňku, na hřebenech hor i sněhového skupenství. Během večera od západu v souvislosti s teplou frontou významnější přibývání oblačnosti spolu s dalším pásmem deště.

Nejvyšší denní teploty: 7/10 °C

Na horách: 0/3 °C Čerstvý západní vítr s nárazy kolem 15 m/s.

 

NAHORU-DOLŮ A ZASE NAHORU?


Po velmi teplém období se západním až jihozápadním prouděním na konci tohoto a začátku příštího týdne se rýsuje změna okolo 4. února, kdy se mohla nad Atlantikem více projevit tlaková výše, tj. se svým výběžkem vystoupit k severu a způsobit vpád studeného vzduchu do Evropy. To je dobrá zpráva především pro horské polohy, kde by napadl nějaký sníh. V Beskydech by se projevilo severní návětří a srážek více. Síla ochlazení je zatím diskutabilní, takže nelze s jistotou říci, zda by se i v nižších oblastech našeho regionu objevil ledový den nebo by přes den vystoupila teplota lehce nad nulu. To se bude upřesňovat v dalších dnech.


Co se však jeví pravděpodobné je to, že ochlazení bude opět jen přechodné, a bude následováno oteplením (viz obrázek 3). Takže o příchodu dlouhodobější zimy nemůže být opět ani řeč.

Obrázek 3: Ansámbly modelu GFS. Jednotlivé čáry znázorňují teplotu v 850 hPa po několika přepočtech tohoto modelu, kdy došlo k malé změně vstupních parametrů, resp. jeden model počítá několikrát po sobě scénář na základě pozměněných vstupních hodnot. Čím více jsou čáry u sebe, tím jistější počasí. Čáry daleko od sebe = více variant vývoje. S rostoucím obdobím obvykle roste možnost několika variant vývoje počasí. (Z: Wetterzentrale).


84 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše