Teplé počasí končí a přichází razantní ochlazení

Včerejší den byl v našem regionu extrémně teplý. Naměřená maxima připomínají spíše červen než konec října. Nejvýše vystoupila teplota v Ropici na Třinecku, a to na 26,9 °C! Letní den zaznamenaly i další stanice v okolí, např. Karviná 26,5 °C, Lučina 25,6 °C, Frýdek-Místek 25,2 °C. V Jablunkově pak naměřili 24,9 °C a ve Frenštátě pod Radhoštěm 24,4 °C.

Obr. 1: Graf z automatické stanice v Ropici

Obr. 2: Čtvrteční maximální teploty v Evropě

 

Víkend bude patřit s velkou pravděpodobností mezi poslední dny letošního roku, kdy se maximální teplota přehoupne přes 20 °C.


SOBOTA

Jasno nebo skoro jasno. V Ostravské pánvi a Poodří ráno možnost mlhy nebo nízké oblačnosti, která se rozpustí. .

Slabý až mírný jihozápadní vítr.

Nejvyšší denní teploty: 19/22 °C.


NEDĚLE

Jasno nebo skoro jasno. Šance na ranní mlhu menší než v sobotu. V druhé části odpoledne a hlavně večer od severozápadu postupné přibývání oblačnosti.

Mírný jihozápadní vítr.

Nejvyšší denní teploty: 18/22 °C.

 

Na začátku příštího týdne k nám po okraji výběžku tlakové výše pronikne od severozápadu studený vzduch. Čeká nás razantní ochlazení a pokud to vztáhneme k čtvrteční maximální teplotě (téměř 27 °C), ochladí se postupně až o 15-20 °C!

Jak je vidět na následujícím grafu, v 850 hPa (cca 1 500 m n. m.) se teploty propadnou z 15 °C na -5 °C.

Obr. 3: Ansámbly modelu GFS. (Zdroj: Wetterzentrale.de)


Srážek vzhledem k poloze tlakových útvarů nebude mnoho. Studená fronta se projeví hlavně ochlazením, srážek na ní bude velmi málo. Za ní se mohou hlavně v úterý objevit nějaké přeháňky (sněhové už okolo 600/700 m n. m).


Teploty se budou postupně propadat, v pondělí se budou maxima pohybovat kolem 9/11 °C, ve středu už jen kolem 6/8 °C. Ranní minimální teploty klesnou v druhé polovině (jeví se čtvrtek, pátek) týdne i pod nulu.


Pro každodenně aktualizované informace doporučujeme sledovat týdenní předpověď ČHMÚ, popř. podrobnou předpověď pro Moravskoslezský kraj od pobočky v Ostravě.

89 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše