Teplé počasí na závěr srpna

Dnes ráno jsme se probudili do převážně zatažené nebo mlhavé oblohy, která nám připomíná, že se pomalu blíží podzim. Víkend a následující dny však budou ještě ryze letní, čeká nás nadprůměrně teplý závěr srpna.

Proč se vytvořila nízká oblačnost? Je to kombinace několika faktorů. Vzduch se v noci už poměrně ochlazuje. Za studenou frontou, která prošla ve středu, se zde nachází relativně vlhčí vzduch. Navíc po srážkách, které přinesla, se z krajiny do přízemních vrstev přirozeně dostává také určitá porce vlhkosti. Do vyšších vrstev troposféry se už pomalu nasouvá teplejší vzduch (předzvěst oteplení), který ještě zvýrazňuje přirozenou noční teplotní inverzi, která se vytváří v důsledku ochlazování. Vše je podpořeno slabým severním prouděním ve spodních vrstvách troposféry, které udržuje tuto oblačnost zaseknutou na severním návětří Beskyd.


Nízká oblačnost se může objevit i v sobotu a v neděli. Avšak už v menším rozsahu a dříve se rozpadne. Přestože bude teplo, na obloze nebude úplně jasno. Bude se tvořit kupovitá oblačnost a tu a tam opět nějaká přeháňka nebo bouřka. POČASÍ V SOBOTU

Ráno a dopoledne se na některých místech může opět udržovat nízká oblačnost nebo mlha. Během dopoledne se však bude rychle rozpouštět. Nevyjasní se dokonale, na obloze se může zdržovat nějaká oblačnost vyšších pater. Očekává se také tvorba kupovité oblačnosti. Z ní se může utvořit přeháňka nebo bouřka. Vyšší šance na horách. Při delším setrvání bouřky na jednom místě může spadnout vyšší množství srážek, nejsou vyloučeny ani kroupy.


Pravděpodobnost srážek: střední - 60 % Velikost zasaženého území: menší než polovina (lokálního charakteru) Pravděpodobnost silných bouřek: nízká (výjimečně přívalové srážky, kroupy) Nejvyšší denní teploty vystoupí na 25/27 °C.

POČASÍ V NEDĚLI

Ráno na na některých místech výjimečně nízká oblačnost nebo mlha (rozsahem menší než v sobotu, a dopoledne rychlejší rozpad). Jinak během dopoledne a poledne na většině území skoro jasno až polojasno. Odpoledne až oblačno s ohledem na tvorbu kupovité oblačnosti. Možnost přeháňky nebo bouřky. Pravděpodobnost srážek: střední - 60 % Velikost zasaženého území: cca polovina (lokálního charakteru)

Pravděpodobnost silných bouřek: nízká (výjimečně přívalové srážky, kroupy) Nejvyšší denní teploty vystoupí na: 28/30 °C. Dá se říct, že podobný průběh počasí se dá očekávat i v příštím týdnu. Nad severovýchodní Evropou se bude rozkládat tlaková výše, my budeme ale poměrně daleko od jejího středu. V našem prostředí se budeme nacházet spíš v nevýrazném tlakovém poli. Přitom k nám bude proudit teplejší a vlhčí vzduch od jihovýchodu. Což má za následek, že nebude celý den jasno, ale každý den se bude utvářet nějaká oblačnost. Zpočátku dne typicky jen na horách, během dne se rozšíří i dál. Teploty budou atakovat 30 °C.

107 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše