Teplý konec týdne, poté další vpád původem arktického vzduchu

Po dlouhé době jsme zažili období s podprůměrnými teplotami. Nejchladnějším dnem celé epizody byla neděle, kdy po odpolední vlně přeháněk na celém území našeho regionu mrzlo. Nejnižší ranní teploty se objevily o pár dnů později, až v době, kdy se obloha projasnila a k tomu se utišil i vítr. V nížinách klesly minimální teploty na -3/-5 °C, v podhůří Beskyd bylo zaznamenáno až -8 °C. Za zmínku stojí také nedělní a pondělní teploty v nejvyšších horských polohách Beskyd, jež se zde pohybovaly v intervalu -8 až -11 °C. To proto, že se k nám propadl původem arktický vzduch a přízemní teploty byly vyšší jen díky tomu, že už je březen a sluneční paprsky začínají mít sílu.

Obrázek 1: Středeční minimální teploty. Z: ČHMÚ FB


Na konec března se jednalo o poměrně netypické teploty. Byl to poslední záchvěv letošní zimy?


V následujících dnech dojde sice k výraznému oteplení. Konec týdne v plné parádě připomene jarní počasí. Od pátku už nebude mrznout ani v ranních hodinách a nejvyšší denní teploty se vyšplhají na 14/16 °C. K tomu bude poměrně málo oblačnosti. Nebude po celou dobu úplně jasno, protože přes nás budou přecházet pásy vysoké oblačnosti. Ale příjemné jarní počasí...


Jarní idylka však vydrží jen krátkou chvíli, protože už v pondělí se k nám od severu propadne další bublina arktického vzduchu.

Obrázek 2: Maximální teploty podle Aladina v pátek 27.3. 2020 Z: ČHMÚ

 

SYNOPTICKÁ SITUACE NAD EVROPOU


Už na konci týdne se v severní částí Atlantiku usadí mohutná tlaková výše. Její předpokládaný centrální tlak může dosahovat až 1050 hPa. Tato tlaková výše způsobí, že se po její přední straně nasune do Evropy další várka původem arktického vzduchu.


Zlom v počasí by měl nastat někdy na přelomu týdnů - neděle/pondělí. Ochlazení bude opět velmi výrazné. Maximální teploty s velkou pravděpodobností klesnou až o 10 °C. Denní teploty se proto budou na počátku příštího týdne pohybovat jen lehce nad nulou. V noci opět zaznamenáme mírnější mrazy, minima spadnou na -2 až -6 °C. Množství srážek je v tuto chvíli zatím otazné, protože bude záležet na detailech v poloze tlakových útvarů, jež se budou upřesňovat v dalších dnech.

Obrázek 3: Odchylka teploty v 850 hPa od normálu 1979-2010. WXCHART. COM

Obrázek 4: Propad teplot na ansámblech modelu GFS. Čáry opět znázorňují teplotu v 850 hPa. Z: Wetterzentrale.de

Více informací přineseme na konci týdne.

104 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše