Víkendová předpověď počasí + souvislosti

Počasí v nejbližších hodinách bude nadále ovlivňovat výšková tlaková níže, proto bude na obloze často hodně oblačnosti a objeví se také srážky. V noci z pátku na sobotu zasáhne celý region pásmo s deštěm. Další srážky během soboty a neděle pak již budou převážně přeháňkového charakteru.

Obrázek 1: Poloha výškové tlakové níže v sobotu ve 2:00 SELČ (Z: FB SHMÚ) Výšková tlaková níže (VTN) je tlakový útvar, který se vyskytuje ve vyšších vrstvách atmosféry. Jak je vidět na horním obrázku - zatímco v přízemním tlakovém poli netvoří bílé čáry (izobary) nad našim územím žádný uzavřený tlakový útvar. Barevné vyjádření, které na přiložené mapě vytváří "kruhy", identifikuje polohu tlakové níže ve vyšších výškách (okolo 8-12 km).


Přítomnost VTN, která přes nás již v tuto chvíli postupuje od severu k jihu, podporuje vznik vzestupných pohybů a tedy tvorbu oblačnosti a srážek. V neděli její vliv na počasí u nás zeslábne. Od severovýchodu se však k nám dostane labilní vzduchová hmota, ve které bude až do pondělí docházet k tvorbě přeháněk a bouřek.


Přestože bude přeháňková činnost nejintenzivnější v odpoledních a večerních hodinách (lidově řečeno: "až se vzduch dostatečně prohřeje"), ani v ranních hodinách, a to jak v neděli, tak v pondělí, nebude na některých místech slunečno.


Díky převládajícímu severnímu proudění a přítomnosti "vlhké" vzduchové hmoty se bude během nočního ochlazení na severní straně Beskyd (Ostravská pánev + podhůří Beskyd) vytvářet nízká oblačnost a vyloučeny nejsou ani mlhy. Tato oblačnost se sice během dne bude vlivem slunečních paprsků a postupného prohřívání zemského povrchu rozpouštět, avšak sluneční paprsky spustí souběžně tvorbu kupovité oblačnosti -> přeháněk -> bouřek.

 

SOBOTA:

Ráno většinou zataženo a doznívání nočního deště. Během dopoledne protrhávání celistvé oblačnosti, přesto bude po většinu dne na obloze oblačno. Odpoledne se začnou tvořit přeháňky, místy také bouřky.


Nejvyšší denní teploty: 20/22 °C

Pravděpodobnost srážek: V noci a ráno: vysoká (plošný výskyt jevu) Dopoledne/poledne: nízká Odpoledne a večer: vysoká (lokálnost jevu) Noční srážky zasáhnou celý region, přeháňková činnost pak lehce přes polovinu území regionu

Obrázek 2: Modelové predikce srážek na sobotní odpoledne (zleva ECMWF, ICON, ALADIN) (Shoda v očekávaných přeháňkách/bouřkách) Z: ČHMÚ/WXCHARTS


NEDĚLE:

Ráno na mnoha místech zataženo nízkou oblačností, ojediněle i mlhy. Během dopoledne protrhávání této oblačnosti, avšak současně bude docházet k nárůstu kupovité oblačnosti. Zejména odpoledne tvorba přeháněk a bouřek.


Nejvyšší denní teploty: 22/24 °C Pravděpodobnost srážek: Ráno a dopoledne: nízká Odpoledne a večer: vysoká (lokálnost jevu)

Srážky za celý den zasáhnou více než polovinu území regionu


Obrázek 3: Modelové predikce srážek v neděli odpoledne (zleva Aladin, ICON)

Z: ČHMÚ/WXCHARTS

146 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše