Víkendové počasí. Jak to bude s "bouří Ellen"?

Za okny nám vládne léto. Tropické počasí však v našem regionu vydrží už jen pár hodin. Do sobotního odpoledne bude na obloze ještě většinou jasno nebo skoro jasno, ve večerních hodinách k nám od západu dorazí studená fronta, která postupně přinese déšť, přeháňky a bouřky. Během noci na neděli tato fronta poměrně rychlé postoupí na východ, a proto ani v neděli nebude přímo škaredě. Ve vlhkém vzduchu bude za studenou frontou převažovat proměnlivá oblačnost, přičemž přeháňky se objeví jen výjimečně.

 

Na serveru Novinky.cz, odkud zprávu převzaly i další mediální servery, se během včerejšího dne objevila informace, že IRSKO PUSTOŠÍ BOUŘE ELLEN. Zároveň se v článku uvádí, že v sobotu tato bouře udeří v Česku.


Jak už na to včera odpoledne reagoval na svém facebooku ČHMÚ, jedná se naprostý nesmysl! Žádná bouře Ellen zítra Česko pustošit nebude, ani ho nezasáhne!


Do Česka dorazí pouze studená fronta spojena s tlakovou níži, kterou média v článku, ve kterém vystupuje biometeoložka Dagmar Honsová, označují termínem bouře. Tato tlaková níže se navíc postupem času vyplňuje (v jejím centru tlak roste) a z Britských ostrovů míří do Skandinávie.


Na většině území Česka nebudou projevy studené fronty nikterak nebezpečné!

Nebezpečné budou pouze na malém procentu území a to v souvislosti s bouřkami, které se budou na zmíněné studené frontě tvořit.

 

NOC NA SOBOTU: Jasno. Nejnižší ranní teploty: 20/17 °C (teplá noc)

 

SOBOTA:


V první polovině dne na obloze jasno nebo skoro jasno. Během odpoledne postupně nárůst kupovité oblačnosti - výraznější přibývání oblačnosti až v druhé polovině odpoledne a večer, o této době postupně tvorba přeháněk a bouřek, ojediněle i silných. V noci na neděli přejde přeháňková činnost do deště.


Nejvyšší denní teploty: 30/32 °C, v podhůří Beskyd 28/29 °C

Pravděpodobnost srážek: ráno a dopoledne, poledne 0 %, první polovina odpoledne 20 %, druhá polovina odpoledne 70 %, večer a noc 90 % Velikost zasaženého území: do noci zasáhnou srážky postupně většinu území regionu


Předpověď srážek v sobotu večer podle modelu UM (Maps.meteo.pl)

 

NEDĚLE:

V noci na neděli zataženo a doznívání deště, zpočátku ojediněle i bouřek. K ránu bude oblačnost spojená se studenou frontou od západu odcházet. Přes den pak bude na obloze proměnlivá oblačnost, střídavě oblačno až polojasno. Během dne možnost slabé přeháňky.


Nejvyšší denní teploty: 24/25 °C, v podhůří Beskyd 22/24 °C

Pravděpodobnost srážek: 60 % Velikost zasaženého území: menší než třetina


Proměnlivou oblačnost v neděli očekává i model Aladin. (ČHMÚ)

123 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše