VÝHLED POČASÍ NA NÁSLEDUJÍCÍ DNY

Aktualizováno: 20. 7. 2019

Už dlouho se v internetovém prostoru probírá přicházející oteplení. Teploty se o víkendu budou opravdu pohybovat těsně pod tropickou třicítkou. Prozatím však nebude na obloze jasno a nečeká nás žádná variace "saharského léta". Důvody?


Relativně vyšší teploty vzduchu jsou způsobeny přítomností tlakové níže nad západní Evropou, díky které se zde od jihozápadu nasouvá teplejší vzduch. Zároveň však není nad střední Evropou usazena žádná výrazná tlaková výše, a tak sem brzy dorazí z Atlantiku studená fronta, zapříčiní zvětšenou oblačnost a taky nějaké srážky (zejména během neděle) [Obrázek 1].

Obrázek 1: Synoptická mapa na sobotu 20. 7. 2019. Zdroj: ČHMÚ


Studená fronta nebude výrazná, přesto přinese přechodný pokles teplot, a to zejména do naší oblasti. Jinde v Česku nemusí být tento pokles tolik patrný. Teploty se budou na začátku příštího týdne v maximech pohybovat kolem 25/26 °C. Za studenou frontou se začne vytvářet tlaková výše, zpočátku však budeme na její přední straně a bude převažovat "chladnější" severní až severozápadní proudění. (Obrázek 2).

Obrázek 2: Předpověď modelu GFS na pondělí. Zdroj: Wetterzentrale.de

 

PODROBNÁ PŘEDPOVĚĎ NA VÍKEND:


SOBOTA

Polojasno, přechodně oblačno. Bude přes nás přecházet pás oblačnosti vyšších pater. Tvořit se bude také kupovitá oblačnost. Nelze vyloučit přeháňku nebo bouřku.


Pravděpodobnost srážek v regionu: malá - 30 % Odhadovaná velikost zasaženého území: menší než polovina

(větší šance na horách na jihu a východě regionu než jinde)

Nejvyšší denní teploty: 27/29 °C.

Noc na neděli příjemně teplá - minimální teploty kolem 18°C.


NEDĚLE

Přechodně zmenšená oblačnost, jinak celý den většinou oblačno. Mohou se vyskytnout přeháňky nebo bouřky.


Pravděpodobnost srážek v regionu: střední - 60 % Odhadovaná velikost zasaženého území: větší než polovina

Bouřky mohou mít výjimečně silnější projevy.


Nejvyšší denní teploty: 25/27 °C. Během odpoledne ochlazování.

 

Na počátku dalšího týdne nás ještě mohou zasahovat okraje oblačnosti postupující přes severní Evropu. V pondělí se mohou během dne zejména na horách ojediněle vyskytnout přeháňky.


Postupně nás však čeká slunečné počasí! Tlaková výše bude během týdne měnit svou polohu, a tak se bude postupně oteplovat. V druhé polovině týdne se už maximální teploty přehoupnou přes tropickou třicítku i v našem regionu.


V případě, že chcete vědět podrobnější předpověď na příští týden, doporučujeme sledovat předpověď z ostravské pobočky ČHMÚ. Nebudeme vydávat aktualizaci. Pouze v případě, že by došlo k významné změně počasí.

101 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše