Výhled počasí na další dny

Aktualizováno: 10. 11. 2019

Počasí v našem regionu bude v následujících dnech ovlivňováno vlnícím se frontálním rozhraním. Na obloze se to bude střídat. Přestože se po ní budou často prohánět oblaka různých výškových pater, najdou se úseky dne, kdy bude kompletně zataženo, ale i období s polojasnou oblohou (noc na neděli, pondělí).


V sobotu nás kolem poledne přejde studená fronta. S ní bude přes Moravu postupovat srážkové pásmo. Víc srážek bude v první polovině dne, za frontou srážky ustanou. Ve všech polohách se bude ještě jednat o déšť.


V neděli bude přes Slovensko a Polsko postupovat druhá vlna srážek a částečně zasáhne i Beskydy. Vypadá to, že více srážek se objeví zejména ve druhé polovině dne a východní části regionu, na horách a přechodně už v polohách 600-800 metrů nad mořem bude sněžit (podrobnosti níže).

Obr. 1: Synoptická situace nad střední Evropou v sobotu ve 13:00 SELČ Zdroj: ČHMÚ

 

SOBOTA:

Většinou zataženo nebo skoro zataženo, občas s deštěm nebo přeháňkami. Odpoledne ustávání srážek a přechodné protrhávání oblačnosti na oblačno.


Pravděpodobnost srážek: vysoká - 90 % Celkové úhrny srážek zůstanou malé. Při jižním prouděním bude na srážkové pásmo působit závětrný efekt!


Nejvyšší denní teploty: 10/12 °C Maximum před nebo kolem poledne, během odpoledne průběžné ochlazování. Foukat bude mírný jižní až jihozápadní vítr.

Obr. 2: Sobotní srážková vlna z pohledu Aladina. Je vidět zeslabování srážek v závětří hor při postupu srážek od JJZ. Žádné přívaly vody proto nečekejte. Zdroj: ČHMÚ

 

NEDĚLE:

Ráno přechodě méně oblačnosti, jinak zataženo a během dne se přidá déšť. Postupně v polohách nad 800/900 metrů sněžení. Večer srážky smíšené nebo sněhové přechodně i níž.


Pravděpodobnost srážek: vysoká - 80 % Na srážky už nebude působit závětrný efekt, naopak už bude foukat od severu, takže srážky budou v horských oblastech zesilovány.


Nejvyšší denní teploty: 4/6 °C.

Foukat bude slabý až mírný severovýchodní vítr.

Obr. 3: Poloha srážkového pásma v neděli, jak ji vidí aktuálně slovenský Aladin. Hlavní část bude zcela jednoznačně postupovat východně od nás, avšak jeho západní okraj s velkou pravděpodobností zasáhne část nebo celé území našeho regionu! Zdroj: SHMÚ

 

ZAČÁTEK PŘÍŠTÍHO TÝDNE:


V pondělí bude po odchodu nedělní frontální vlny přechodně méně oblačnosti a více slunečního svitu, proudění se opět přetočí na jižní směry.


Ráno na některých místech možnost nízké oblačnosti nebo mlhy. Během dne všude většinou polojasno.


Nejvyšší denní teploty: 7/9 °C.

V úterý a ve středu budeme pod vlivem další zvlněné studené fronty. V úterý bude postupně od západu opět přibývat oblačnost a srážky, které tady budou i během středy. Vzhledem k velké dynamičnosti počasí se v tuto chvíli (pátek odpoledne) nedá jít do větších podrobností. Úterní maximální teploty podobné těm pondělním, ve středu ochlazení.

98 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše