VÝHLED POČASÍ: Poslední záchvěv pravého léta

Po včerejším přechodu studené fronty a oblačném počasí přebrala nadvládu nad střední Evropou tlaková výše. Ta se během pátečního a sobotního dne bude pomalu přesouvat k východu a její vliv na naše území v neděli přechodně zeslábne, proto nás okrajově ovlivní fronta postupující přes sever Evropy (viz obrázek 1). Už v pondělí se k nám ale od západu rozšíří další tlaková výše, která nad kontinentem zesílí a na pár dnů se zde usadí (viz obrázek 2,3).

Obrázek 1: Synoptická situace nad Evropou v neděli. (Z:ČHMÚ)

Obrázek 2: Poloha tlakové výše v pondělí. (Z: Wetterzentrale.de)

Obrázek 3: Poloha tlakové výše ve středu. (Z: Wetterzentrale.de)


Jak je pak vidět na následujícím obrázku, čeká nás období, které bude výrazně nadprůměrné. Maximální teploty se budou pohybovat vysoko nad hodnotami, které jsou typické pro polovinu září. Srážky se v nejbližších dnech neobjeví. A kolik bude oblačnosti na obloze? A proč poslední záchvěv pravého léta?


Obrázek 4: Odchylka teploty od normálu. (Z: Wxmaps.org)

 

SOBOTA


V sobotu ráno lze s velkou pravděpodobností očekávat v Ostravské pánvi a Moravské bráně očekávat mlhy nebo nízkou oblačnost, která se ale bude během rána postupně rozpouštět. Na horách a v jižní části regionu bude od rána jasno. Během dne naskáče lehká kupovitá oblačnost, a proto až polojasno (na horách přechodně oblačno).


Nejvyšší denní teploty: 23/25 °C Sobotní ráno ještě chladné: minimální teploty 10/8 °C


Obrázek 5: Předpověď nízké oblačnosti (mlh) podle Aladina na sobotní ráno. (Z: ČHMÚ)

 

NEDĚLE


Nedělní počasí bude velmi podobné. Na obloze nebude po celý den jasno, ale bude se opět tvořit lehká kupovitá oblačnost, okrajově nás může zasáhnout i pás oblačnosti vyšších pater. Proto spíše polojasno. V části území může být nějakou chvíli (při postupu oblačnosti) výjimečně i oblačno.

Nejvyšší denní teploty: 24/26 °C

 

Počasí příští týden pak bude připomínat léto. Na obloze bude minimum oblačnosti - většinou jasno nebo skoro jasno. Maximální teploty budou atakovat na začátku týdne 26/27 °C, postupně až 28/29 °C.


Vysoké budou na toto období i minimální teploty, které se budou pohybovat mezi 14/12 °C, při slabém jižní větru lze očekávat lokálně i kolem 16 °C. Ranní mlhy by, oproti sobotě, měly být výjimečnou záležitostí.


Právě i díky vysokým ranním teplotám zatím nebude počasí připomínat typický podzim.


Obrázek 6: Předpověď středečních maximálních teplot podle modelu GFS (Z: Wetterzentrale.de)

 

Jak dlouho toto počasí vydrží?


Modely se zatím shodují na tom, že letní počasí vydrží minimálně do čtvrtka. Poté již nepanuje stoprocentní shoda a existují zde již varianty s ochlazením. Nejistý vývoj v závěru příští týden naznačují i ansámbly modelu GFS (viz obrázek 7). Za jistých okolností se může teplá perioda prodloužit až do konce příštího týdne, na víkend však už může taktéž dorazit ochlazení.


Tlaková výše, která bude naše počasí ovlivňovat od pondělí do středy, se bude v druhé polovině týdne posouvat na východ Evropy. Vývoj počasí v druhé polovině týdne bude záležet na uspořádání dalších tlakových útvarů nad Evropou, které mohou buď umožnit nebo zablokovat příliv chladnějšího vzduchu od severu.


Situace se bude upřesňovat každým dnem. Je možné, že na počátku příštího týdne již bude jasno. V době psaní předpovědi (pátek poledne) zatím ne.

Obrázek 7: Ansámbly modelu GFS (Z: Wetterzentrale.de)

93 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše