Výrazné ochlazení v dalších dnech

Aktualizováno: 21. 3. 2020

Venku zažíváme již několikátý den po sobě nádherné jarní počasí. Teploty se v maximech pohybují nad 15 °C, panuje téměř bezvětří nebo fouká jen slabý větřík a po většinu dne vždy svítí slunce. Příliv teplého vzduchu však pomalu vrcholí, a proto byl dnešní den nejteplejším dnem z celého týdne. Maximální teplota dnes na některých místech atakovala hranici 19 °C.

Nejtepleji bylo na stanicích v Karviné a Ropici, a to 18,9 °C. Vysoké hodnoty naměřily i další stanice ČHMÚ v regionu: Lučina 18,7 °C, Frýdek-Místek 18,7 °C, Frenštát pod Radhoštěm 18,4 °C.


Ještě zítra vystoupí teploty na 16/18 °C, avšak vzhledem k tomu, že bude více oblačnosti, zůstanou maxima pravděpodobně těsně pod těmi dnešními.

Obrázek 1: Teplotní mapa České republiky k dnešní 15. hodině. Z: In-pocasi.cz


Ve výhledu je však výrazné ochlazení! Teploty spadnou až o 15-17 °C. Přes den se budou pohybovat jen slabě nad nulou a v noci budou padat hluboko pod bod mrazu. Na zvlněné studené frontě se navíc objeví srážky, které budou zpočátku na horách, postupně i v podhůří Beskyd sněhové. Za frontou se v dalších dnech mohou výjimečně objevovat přeháňky, které budou sněhové ve všech polohách.

 

SYNOPTICKÁ SITUACE NAD EVROPOU


Vpád studeného vzduchu od severovýchodu způsobí typická zimní synoptická situace, kdy se z oblasti Atlantiku a Britských ostrovů nasune nad sever Evropy tlaková výše. Po její přední straně se sem propadne studený, původem arktický vzduch. Taková situace se během celé letošní meteorologické zimy, která trvá od prosince do února, nevyskytla.


Příčinou byl mimořádně silný polární vír, který vál ve stratosféře okolo pólu. Letos byl mimořádně stabilní. Tento stav ve stratosféře se promítl i do troposféry, a proto převažovalo silné západní až jihozápadní proudění (popisovali jsme v dřívějších článcích).


Nad jižní a střední Evropou se často vyskytovala oblast vysokého tlaku, která nutila tlakové níže postupovat z Atlantiku přes Britské ostrovy nad Skandinávii. V teplých sektorech těchto níží se pak do střední Evropy dostával teplý vzduch z jižních částí severního Atlantiku. Během února už se tlakové níže dostávaly více nad kontinent, počasí bylo mnohem živější, občas jsme se dokonce dostali do studených sektorů tlakových níží. Avšak vzduch, který sem proudil, putoval ze severního Atlantiku a tam nebyl dost studený na to, aby u nás přinesl stabilní zimu i do nížin.

Nyní se nad Skandinávii dostane tlaková výše, která zablokuje proudění z Atlantiku a nasune se sem studený vzduch od severovýchodu (viz obrázek 2).


Obrázek 2: Synoptická situace nad Evropou. Z: Wetterzentrale.de/upraveno

 

POČASÍ DEN PO DNI


PÁTEK

Oblačno, během dne ještě přechodně polojasno. Výjimečně možnost slabé přeháňky. K večeru od severu další přibývání oblačnosti, večer postupně na většině území až zataženo. V noci na sobotu dorazí déšť. Ten bude k ránu přecházet na horách ve sněžení.


Nejvyšší denní teploty: 15/18 °C


SOBOTA

Zataženo, v první polovině dne s občasným deštěm. Od středních poloh srážky sněhové. Déšť se sněhem přechodně i v nížinách. Během odpoledne ustávání srážek (objevit se mohou jen nějaké přeháňky) a večer ubývání oblačnosti na oblačno. V noci na neděli vyjasnění (jen na návětří Beskyd se může držet oblačnost)!


Nejvyšší denní teploty: 2/5 °C Pravděpodobnost srážek: ráno a dopoledne 90 %, poledne 70 %, odpoledne 40 % Rozfouká se čerstvý severovýchodní vítr, zejména v Ostravské pánvi a přes Moravskou bránu s nárazy až kolem 15 m/s! (Vítr bude tlačit pocitovou teplotu ještě níž) NEDĚLE Ráno polojasno, během dne nárůst oblačnosti na oblačno. Mohou se objevit slabé sněhové přeháňky. Nejnižší noční teploty: -3/-5 °C, v horských údolích ojediněle až -8 °C Nejvyšší denní teploty: 0/3 °C Foukat bude čerstvý severovýchodní vítr. Nárazy zejména na horách a v Ostravské pánvi až kolem 15 m/s! ((Vítr bude tlačit pocitovou teplotu ještě níž)

Obrázek 3: Minimální teploty v neděli: Z: ČHMÚ/FB

Obrázek 4: Maximální teploty v neděli. Z: ČHMÚ/FB

 

POČASÍ NA ZAČÁTKU PŘÍŠTÍHO TÝDNE

Na začátku příštího týdne bude většinou polojasno, během dne přechodně až oblačno (zejména na horách více oblačnosti). Tam nelze vyloučit sněhovou přeháňku. Souhrnně by se ale dalo říct, že s velkou pravděpodobností bude málo oblačnosti a málo srážek.

Denní teploty zpočátku 0/+3 °C (pondělí), postupně oteplování na 3/5 °C (středa). Nejnižší noční teploty -3/-6 °C, v horských údolích ojediněle až -10/-12 °C. Nejchladnější bude pondělní, úterní a středeční ráno. Poté oteplování.


Existuje malá šance, že by množství oblačnosti a srážek mohla ovlivnit případná výšková tlaková níže nebo brázda nízkého tlaku vzduchu, která někdy při těchto situacích nastává. Avšak zatím se jeví velmi pravděpodobný tento scénář.

89 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše